Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Jak zdać rozszerzoną maturę z historii?

Maria Jadczak

Jak zdać rozszerzoną maturę z historii?

12,43

 

Celem niniejszego opracowania jest wyjście naprzeciw potrzebom uczniów i nauczycieli, którzy poszukują skutecznej metody przygotowania swoich wychowanków do matury z historii. Od 2015 r abiturienci starają się sprostać nowym wymogom egzaminu z tego przedmiotu, który w wyniku ewolucji treści arkuszy otrzymał formułę złożoną z hybrydowego testu opartego o wiązki zadań wyposażonych w różne źródła oraz wypracowanie związane z tematem jednej z pięciu epok (starożytność, średniowiecze, nowożytność, XIX i XX wiek) wybieranych przez ucznia. Dlatego autorka niniejszej propozycji postanowiła wyciągnąć wnioski z treści arkuszy egzaminacyjnych, aby ułatwić szkolnym adeptom historii przygotowanie do egzaminu

W pierwszej części autorka, przy użyciu metody statystycznej, dokonała szerokiego przeglądu zadań maturalnych. Do analizy zadań posłużyły jej różnorodne kryteria, np : rodzaj poleceń i źródeł wykorzystanych w testach, podział zadań zgodnie z zasadami chronologii, punktacja za poszczególne epoki czy proporcje między historią powszechną i historią Polski. Takie działanie pozwoliło na wyciągnięcie ciekawych, a z punktu widzenia ucznia przygotowującego się do matury z historii, dość zaskakujących wniosków

W drugiej części autorka przygotowała esej dotyczący techniki pisania wypracowań z historii, a następnie, kierując się przekonaniem, że najłatwiej uczyć się stosując metodę krytycznej analizy wzorów, napisała wszystkie wypracowania maturalne znajdujące się w arkuszach, zarówno wyposażone w źródła, jak i te, które uczeń powinien napisać jako syntezę z posiadanej przez siebie wiedzy. Wszystkie wypracowania są wyposażone w kryteria, w oparciu o które pracowali egzaminatorzy sprawdzający maturę. Dlatego czytelnicy niniejszego opracowania mogą porównać, czy autorka sprostała wymogom stawianym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Dzięki takim zabiegom uczniowie będą mogli skuteczniej opracować epokę, którą wybiorą jako wiodącą podczas przygotowań do egzaminu maturalnego.

Poradnik ten pozwoli młodym adeptom historii i ich nauczycielom na racjonalne i skuteczne przygotowanie do matury z tego pasjonującego przedmiotu. Ogrom materiału, jaki należy przyswoić w ramach przygotowań do egzaminu z historii, nie musi paraliżować. Autorka wierzy, że nad strachem maturzystów można zapanować, a co więcej – nadać mu formę systematycznej i uporządkowanej pracy.

Aksjomat Piotr Nodzyński
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-646-6045-0

Liczba stron: 84

Format: 240x165mm

Cena detaliczna: 19,25 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...