Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Miesięcznik Znak, numer 684 (maj 2012)

Miesięcznik Znak, numer 684 (maj 2012)

19,90

Jesteśmy potomkami chłopów!

Temat miesiąca: Wszyscy jesteśmy chłopami

Rodowód większości Polaków jest chłopski, a nie szlachecki. A jednak pamięć o tych korzeniach uporczywie wypieramy. W majowym numerze miesięcznika „Znak” stawiamy pytania: czy nowoczesne społeczeństwo trawi chłopofobia? W jaki sposób skrywana chłopska genealogia wpływa na współczesną wspólnotę obywatelską? Czy jesteśmy gotowi na otwartą rozmowę dotyczącą naszych korzeni? Odpowiadają m. in. prof. Andrzej Mencwel oraz prof. Jacek Wasilewski.
Debaty: Konflikty religijne

Czy każda walka toczona w imię Boga jest konfliktem religijnym? Dlaczego ciągle słyszymy doniesienia o prześladowaniach innowierców i krwawych starciach między wierzącymi? Zastanawiają się nad tym ks. prof. Krzysztof Kościelniak i Ignacy Nasalski.
Idee: Celibat
Coraz częściej mówi się, że warunkiem wstępnym reformy Kościoła jest zniesienie celibatu. Zwolennicy zmian twierdzą, że jest on źródłem trudności, z jakimi zmagają się wspólnoty wiernych, a przeciwnicy próbują wykazać, że należy na nowo odkryć jego sens.
Czy celibat to piękna tradycja czy istota kapłaństwa.

Kultura: Szymborska
Kim była jako bohaterka swoich wierszy? Jakie problemy z jej twórczością mają tłumacze? Jaki jest wspólny mianownik jej poezji?

Miesięcznik Znak
Oprawa miękka

ISBN: 0044-488x

Miesięcznik Znak

Cena detaliczna: 19,90 zł

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...