Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Bolesław II Szczodry Tragiczne losy wielkiego wojownika 1040/1042-2/3 IV 1081 albo 1082

Delestowicz Norbert

Bolesław II Szczodry Tragiczne losy wielkiego wojownika 1040/1042-2/3 IV 1081 albo 1082

7.4

(20 ocen) wspólnie z

35,00

 

Pierwsza w światowym dziejopisarstwie pełna biografia Bolesława II Szczodrego - trzeciego koronowanego władcy Polski. Postać króla, niezwykle barwna i nietuzinkowa odcisnęła wyraźne piętno na dziejach nie tylko Polski, ale rownież Rusi, Węgier i Czech. Bolesław Szczodry prowadził z rozmachem polityke zagraniczną, a przy tym wiele uwagi poświęcał sprawom państwa i kościoła, dokonując w 1075 r. pełnej odnowy gnieźnieńskiej organizacji diecezjalnej po wydarzeniach z lat trzydziestych XI w.

Jego losy pobudzały i do dziś pobudzają wyobraźnię twórców. Bolesław Szczodry był bohaterem wielu dzieł literackich m.in. A. Mickiewicza (Lilie), J. Slowackiego (Król Duch), S. Wyspiańskiego (Bolesław Śmiały), M. Dąbrowskiej (Bogumił i Stanisław). Historia trzeciego krola Polski stała się kanwą zarowno wystawionej w 1909r. trzyaktowej opery Bolesław Śmiały L. Rożyckiego, jak również filmu z 1971 r. o tym samym tytule, w rezyserii W. Lesiewicza.

Autor wykorzystuje w pracy całą dosępną bazę źrodłową oraz literaturę przedmiotu. W sposób rzetelny i kompleksowy ukazuje wszelkie uchwytne przejawy działalności Bolesława II Szczodrego, przedstawia nie tylko politykę wewnętrzną monarchy, konflikty z państwami ościennymi, lecz również historię sąsiadów - Rusi, Węgier, Czech i Cesarstwa. Plastycznie kreśli szeroką panoramę burzliwych dziejów Europy Środkowej w II połowie XI stulecia.

Avalon
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-773-0172-2

Liczba stron: 432

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 35,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...