Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Księgi Jakubowe

Olga Tokarczuk

Księgi Jakubowe

7.8

(3107 ocen) wspólnie z

40,35

Refleksyjne, mistyczne dzieło o historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów

Nagroda Nike 2015 - "Księgi Jakubowe" książką roku!

Najbardziej oczekiwana książka roku! Nowa epicka powieść Olgi Tokarczuk!
Rok 1752. Do Rohatyna na Podolu przybywają kasztelanowa Katarzyna Kossakowska i towarzysząca jej poetka, Elżbieta Drużbacka. Jednym z gości na powitalnej kolacji jest miejscowy proboszcz - Benedykt Chmielowski, autor pierwszej polskiej encyklopedii. Ksiądz i poetka - osoby rozmiłowane w księgach, szybko znajdują wspólny język. Rozpoczynają rozmowę, którą później kontynuować będą w listach.

Nieco później, także na Podolu, pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd - Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Dla jednych heretyk, dla innych zbawca już niebawem ma wokół siebie krąg oddanych sobie uczniów. Wywołany przezeń ferment może odmienić bieg historii.

Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci - „Księgi Jakubowe" imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji.

Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły, przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.

„Księgi Jakubowe" to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

Olga Tokarczuk (ur. w 1962 w Sulechowie) - polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, psycholog, laureatka Nagrody Literackiej „Nike” (2008). Studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim.

Autorka, m. in. „Prawieku i innych czasów”(1996) wyróżnionego Nagrodą Kościelskich”, „Domu dziennego, domu nocnego”(1998), „Bieguni”(2007) i „Ksiąg Jakubowych”(2014).

Jej książki czterokrotnie wygrywały w plebiscycie Czytelników do Nagrody „Nike”. W 2010 r. została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2013 r. otrzymała międzynarodową nagrodę Vilenica, przyznawaną pisarzom z Europy Środkowej.

Wydawnictwo Literackie
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-08-04939-6

Liczba stron: 912

Wydawnictwo Literackie

Format: 16.5x24.0cm

Cena detaliczna: 69,90 zł

Olga Tokarczuk czyta fragment książki

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...