Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Anglik Stalina Szpiegowska historia wszech czasów

Andrew Lownie

Anglik Stalina Szpiegowska historia wszech czasów

7.2

(30 ocen) wspólnie z

39,90

 

Guy Burgess – głównodowodzący „siatki z Cambridge”, najgroźniejszej grupy agenturalnej ZSRR w Anglii w XX stuleciu. Po raz pierwszy jego biografia ukazuje się w języku polskim.
Wyrafinowany angielski dżentelmen, członek klubów, sybaryta, uwielbiany w najwyższym towarzystwie. Jednocześnie niechluj, nałogowy pijak i homoseksualista. Bywalec salonów i najpodlejszych paryskich burdeli dla pederastów. Znajomy Churchilla, przyjaciel wielu polityków, typowany na stanowisko ministerialne. Barwna, porywająca i po dziś dzień niebywale kontrowersyjna postać. Bohater licznych książek, filmów i sztuk teatralnych. Jedna z ikon brytyjskiej kultury popularnej.
Zarazem jednak zaprzedany Moskwie szpieg, przekazujący GRU najtajniejsze brytyjskie tajemnice państwowe. To dzięki jego raportom Stalin zdecydował się w 1939 roku podpisać układ z Hitlerem. Jego doniesienia zadecydowały o poczynaniach Moskwy w powojennym ONZ oraz o jej polityce wobec planu Marshalla; on udostępniał Rosjanom amerykańsko-brytyjskie tajemnice atomowe. To jego działania doprowadziły do sytuacji, w której Rosjanie z góry znali zamiary brytyjskiego wywiadu i kontrwywiadu.
Salonowy marksista obnoszący podczas demonstracji organizowanych przez komunistów swój krawat absolwentów ekskluzywnej szkoły w Eton. Agent, a jednocześnie werbownik szpiegów. Zmarł zgorzkniały w ZSRR, żyjąc od 1951 roku na łaskawym chlebie GRU.

Bellona
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-111-5177-2

Tytuł oryginalny: Stalin's englishman

Liczba stron: 584

Format: 13.5x21.7

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...