Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Prastara Nowa Huta

Jacek Górski

Prastara Nowa Huta

6.7

(3 oceny) wspólnie z

40,56

 

Nowa Huta kojarzy się przeciętnemu Polakowi z historią, choć raczej tą nieodległą – z czasami wprowadzania w życie snów socjalizmu. Przy okazji budowy kombinatu i idealnego „nowego miasta” pod Krakowem ujawniono jednak coś, co wciąż pozostaje mało znane szerszej publiczności. Żyzne ziemie wiślanej terasy okazały się archeologicznym El Dorado. Wykopaliska, prowadzone tu od lat 50. XX w. w gorączkowej atmosferze budowy (priorytetem było przecież wykonanie planu!), dały podstawy do powołania nowohuckiego oddziału Muzeum Archeologicznego w Krakowie i wejrzenia w głąb dziejów Małopolski…

Światem nauki poruszyła już niejedna publikacja poświęcona wykopaliskom w Nowej Hucie. Pora opowiedzieć tę historię szerszemu gronu, podzielić się z tym, czego dowiedzieli się badacze, z każdym kto docieka „jak drzewiej bywało”. Proponujemy zatem nową, bogato i kolorowo ilustrowaną książkę, której autor, dr Jacek Górski – znawca archeologii nowohuckiej, przez pryzmat konkretnych znalezisk opowiada przebogate, sięgające czasów epoki lodowcowej dzieje terenów dzisiejszej Nowej Huty.

Autor, wieloletni kierownik Oddziału w Branicach, a obecnie dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie, zaprasza na wyprawę śladami ludzi, którzy stąpali po tych ziemiach w ciągu ostatnich 20 tysięcy lat. Zagląda do szałasu łowców mamutów, do celtyckiej kuźni, a nawet do celi cysterskiego mnicha. Przyłączycie się?

Profil-Archeo
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-940-9490-4

Liczba stron: 140

Format: 140x200mm

Cena detaliczna: 40,56 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...