Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Sekrety Szczecina cz. 3 (PRL)

Roman Czejarek

Sekrety Szczecina cz. 3 (PRL)

7.3

(12 ocen) wspólnie z

32,37

 

Szczecin to niezwykłe miasto o barwnej historii. Kto wie, czy jej najciekawszy okres nie przypada na lata PRL-u? Z jednej strony mewki, Baltona, bony PKO, Pewex, podejrzana „Bajka”, Kaskada, Karel Gott oraz pierwszy striptiz. Z drugiej robotnicze protesty grudnia 1970 roku i sierpnia 1980 roku, Marian Jurczyk, „Solidarność ’80”, agenci SB, a nawet podstawione panienki mające być przynętą dla marynarzy z Zachodu.
W trzeciej części „Sekretów Szczecina”, poświęconej okresowi od 1945 do 1989 roku, zapraszamy do poznania historii, które stały się legendą, ale też o takich, o których nikomu się nie mówiło. Słynny paprykarz, motocykle Junak, kargerówka, kasety z „Wiskordu”, hydrobusy, pierwszy wodolot, hotel Arkona, kino Kosmos i kulisy wybuchu armaty pod Zamkiem Książąt Pomorskich. Także szokujące informacje o handlowaniu szczątkami na Cmentarzu Centralnym oraz tajemnicze świecące pociągi.
Tajemnice, które skrywano przez lata. Pechowy rejs „Gaudeamusa”, statek, który zabijał, i taksówkarze naciągający klientów. Rajd Monte Carlo, mecz Polska – NRD, wieża spadochronowa oraz loteria „Gryf”, która przyciągała… przestępców!
Kto kochał „Arkonkę” i „Gontynkę”, kto umawiał się na randki pod Grzybkiem przy Bramie Portowej, kto robił zakupy na Turzynie, odnajdzie w tej książce swoją młodość. Autorem jest Roman Czejarek, dziennikarz i kolekcjoner pamiątek z Pomorza Zachodniego. Polecamy!

Księży Młyn
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2018-11-22

ISBN: 978-83-772-9381-2

Liczba stron: 144

Format: 28.8x16.1

Cena detaliczna: 54,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...