Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Dźwigać się trzeba zawsze i walczyć ciągle Wybór publicystyki o sprawie kobiecej z lat 1897-1930

Joanna Szyszko-Trojanowska

Dźwigać się trzeba zawsze i walczyć ciągle Wybór publicystyki o sprawie kobiecej z lat 1897-1930

10.0

(1 ocena) wspólnie z

35,00

 

Książka Joanny Szyszko-Trojanowskiej to ciekawy, dobrze opracowany materiał źródłowy, dzięki któremu dyskusja na temat historii polskiego feminizmu zostaje uzupełniona o ważny głos ideowy. Zaprezentowanie czytelnikom publicystyki społecznej Cecylii Walewskiej okazuje się nie tylko istotnym poszerzeniem narracji dotyczącej ważnych kwestii ze sfery publicznej, staje się również pretekstem do szukania aktualnych odniesień i odkrywania trwałości wielu stereotypów dotyczących kobiet. Joanna Szyszko-Trojanowska wykazuje się dużą znajomością tematu, przytacza we wstępie interesujące fakty z biografii Cecylii Walewskiej i umieszcza je w odpowiednim kontekście. Dzięki takiej perspektywie postulaty arty­kułowane przez publicystkę zyskują odpowiednią oprawę czasu, miejsca i tła społeczno-politycznego. Warto także docenić układ zaproponowany przez autorkę. Antologia tekstów Cecylii Walewskiej to projekt przemy­ślany i zaplanowany jako spójna opowieść o kobiecie, której nieobcy był los innych kobiet i która nie lękała się mówienia wprost o tym, co inni woleli przemilczeć.


Z recenzji dr hab. Bernadetty Darskiej

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-797-2132-0

Liczba stron: 146

Format: 14.8x21.1

Cena detaliczna: 35,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...