Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Między Rzymem, Dunajem a murem Hadriana Prawo rzymskie i Europa w De Usu et Authoritate Iuris civilis Romanorum in Dominiis Principum Christianorum

Łukasz Marzec

Między Rzymem, Dunajem a murem Hadriana Prawo rzymskie i Europa w De Usu et Authoritate Iuris civilis Romanorum in Dominiis Principum Christianorum

28,00

 

Doktor Łukasz Marzec jest pracownikiem naukowym Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładał też w Instytucie Filologii Klasycznej UJ, Instytucie Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz w Uniwersytecie Budapesztańskim. Kierował szkoleniem aplikantów Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Zajmuje się prawem rzymskim, historią prawa angielskiego, komparatystyką prawniczą oraz dziejami etyki adwokackiej. Prowadził badania w Max-Planck-Institut für europäische Rechtsgeschichte we Frankfurcie nad Menem oraz Institut für Römisches und Gemeines Recht w Getyndze. Od wielu lat prowadzi na UJ anglojęzyczne wykłady „Introduction to Comparative Law” oraz „Comparative Perspective of the Roman and Modern Private Law”.

Monografia dr. Łukasza Marca stanowi głęboką analizę dzieła Arthura Ducka, XVII-wiecznego angielskiego jurysty, którego wnikliwe wejrzenie w uniwersalną naturę prawa rzymskiego oraz dokonanie porównawczego studium wpływu tego prawa na istniejące w różnych nacjach europejskich porządki prawne – zasługują na najwyższą uwagę. Autor przybliża czytelnikowi dyskurs Ducka i opatruje go komentarzem. Zaznajamiamy się z opisem Europy wyrosłej na glebie corpus iuris Romani. Bliska relacja danego państwa z Cesarstwem – niegdyś Sacrum Romanum Imperium, z czasem zaś Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego – mogła być w oczach Ducka czynnikiem sprzyjającym inkorporacji pierwiastków rzymskich do systemu rodzimego. Monografia stanowi istotny wkład w poszerzenie naszej wiedzy historyczno-prawnej na temat XVII-wiecznych wyobrażeń o europejskich systemach ustrojowo-prawnych, recepcji prawa rzymskiego, a nadto roli, jaką odegrali w Anglii tzw. civil lawyers, znawcy iuris civilis Romani.
Z recenzji prof. dr. hab. Kazimierza Barana

Księgarnia Akademicka
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-763-8594-5

Liczba stron: 254

Format: 15.0x21.5cm

Cena detaliczna: 28,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...