Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Odpłaszczenie

Nick Sousanis

Odpłaszczenie

7.4

(26 ocen) wspólnie z

67,90

 

Idea prymatu słowa nad obrazem ma głębokie korzenie w zachodniej kulturze. Co stanie się, gdy uczynimy je równorzędnymi partnerami, tak by razem stanowiły źródło znaczenia przekazu. „Odpłaszczenie” napisane i narysowane jako komiks to eksperyment dotyczący wizualnego myślenia. Nick Sousanis kontestuje tradycyjne formy naukowego dyskursu i proponuje odbiorcom zarówno wspaniałą pracę graficzną, jak i poważny wywód dotyczący zdobywania i gromadzenia wiedzy. „Odpłaszczenie” to wyraz buntu przeciw ustalonym punktom widzenia. Obserwując rzeczywistość na wiele sposobów, operując spojrzeniem naukowym, filozoficznym, artystycznym, literackim czy mitologicznym, autor tworzy kolaż wykorzystujący całą pojemność komiksowej formy, by pokazać, że percepcja to proces, w którym bierzemy aktywny udział, kreując rzeczywistość. Tętniące tajemniczym życiem obrazy tylko niekiedy ilustrują tekst; znacznie częściej stanowią nielinearny element narracji, podsuwając aluzje, tworząc alegorie, konfrontując realizm z abstrakcją i uświadamiając czytelnikom ukryte treści. Właśnie tę wielotorowość percepcji Sousanis przeciwstawia „płaskości” myślenia i poznawania, charakterystycznej dla postaci z książki Edwina A. Abbotta „Flatlandia, czyli Kraina Płaszczaków”.

Prószyński Media
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-806-9441-5

Tytuł oryginalny: Unfkattening

Liczba stron: 208

Format: 195x265mm

Cena detaliczna: 67,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...