Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kresowy kalejdoskop Wędrówki przez Ziemie Wschodnie Drugiej Rzeczypospolitej 1918-1939

Włodzimierz Mędrzecki

Kresowy kalejdoskop Wędrówki przez Ziemie Wschodnie Drugiej Rzeczypospolitej 1918-1939

6.9

(42 ocen) wspólnie z

54,90

 

KRESY – POLSKA ATLANTYDA

100 rocznica odzyskania niepodległości to niepowtarzalne okoliczności do przypomnienia każdemu Polakowi ciężkiej, naznaczonej krwią drogi do owej wolnosci i niezależności. Włodzimierz Mędrzecki w szczególny sposób opisuje owianą tajemnicą krainę Kresów Wschodnich, która była i jest powodem niezgodności poglądów wielu historyków. Dla jednych utracony raj, skarb zdobyty za cenę krwi bohaterów szerzących cywilizację wśród ludów Wschodu. Dla innych kolonia „panów” i miejsce ucisku podbitej ludnośc. Pierwszy obraz wyłania się ze wspomnień polskich sierot po Kresach. Drugi – znany jest z propagandy nieprzyjaciół II Rzeczypospolitej. Włodzimierz Mędrzecki udowadnia, jak nieświadomie ulegliśmy wiadmościom zasłyszanym z nierzetelnych źródeł, tworząc subiektywny obraz Kresów Wschodnich.

Pozycja potrzebna od lat. Przedwojenne polskie Kresy, stanowiące połowę terytorium kraju, są miejscem ścierania się różnych opcji politycznych, sporów o język nauczania. To wielokulturowe społeczności i konflikty nacjonalizmów. Chłopska walka o byt, aspiracje klasy średniej, hermetyczny świat ziemian. To również sławna na cały świat lwowska szkoła matematyki, borysławskie kopalnie, wileńskie lokale, znane przed wojną uzdrowiska. Ten świat dwunastu milionów ludzi warto poznać naprawdę.

"Kresowy kalejdoskop” zawiera sporo wiedzy źródłowej, anegdot i celnych analiz. To dzieło kompletne i spójne pod względem merytorycznym i językowym. Przystępnie napisane i pięknie ilustrowane. Jest najbogatszą i najprawdziwszą panoramą historyczną polskiej Atlantydy..." owej utraconej Atlantydy, w której dorastały miliony przodków współczesnych Polaków”.

Literackie
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-080-6482-5

Liczba stron: 424

Format: 17.0x24.5cm

Cena detaliczna: 54,90 zł

Kresowy kalejdoskop - dyskusja wokół książki Włodzimierza Mędrzeckiego

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...