Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

O rewolucji 1905 1917

Róża Luksemburg

O rewolucji 1905 1917

36,00

 

O rewolucji to zbiór tekstów Róży Luksemburg zainspirowanych i poświęconych wybuchom społecznym w Imperium rosyjskim na początku XX w. - rewolucjami 1905 i 1917 r. W pierwszej w nich autorka uczestniczyła, angażując się w działalność polskiej socjaldemokracji w Warszawie, za co zapłaciła carskim więzieniem. Początek drugiej śledziła zza krat więzienia niemieckiego, w którym odsiadywała wyrok za sprzeciw wobec I wojny światowej.

W pisanych na gorąco tekstach wykracza daleko poza doraźną publicystykę, umieszczając wydarzenia rewolucyjne w szerokim kontekście teoretycznym jaki tworzą jej oryginalne analizy historycznych tendencji kapitalizmu, wojny imperialistycznej, specyfiki Rosji oraz kryzysu i wyzwań stojących przed lewicą. Dzięki temu O rewolucji jest nie tylko świadectwem wydarzeń kluczowych dla historii XX w., ale zachowuje aktualność także dziś. Po pierwsze, dlatego że współczesny kapitalizm z jego władzą korporacji, atakiem na prawa społeczne i nieograniczoną "wojną z terroryzmem" przypomina ten z początków minionego stulecia. Po drugie, bo coraz wyraźniej widać, że mechanizmy akumulacji kapitału stanowią zagrożenie dla zdobyczy demokracji, a zależność ta była jednym z najważniejszych wątków myśli polsko-niemieckiej rewolucjonistki. Po trzecie wreszcie, dlatego że upadek socjaldemokracji zmusza współczesną lewicę do szukania narzędzi teoretycznych i strategii politycznych zdolnych stawić czoła tej sytuacji. Dzieło Róży Luksemburg znakomicie spełnia tę rolę.

Książka i Prasa
Oprawa miękka

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-653-0459-9

Liczba stron: 322

Format: 135x210mm

Cena detaliczna: 36,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...