Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Szaleństwa Boga

James Grissom

Szaleństwa Boga

6.6

(24 ocen) wspólnie z

54,90

Nadzwyczajna opowieść ukazująca kulisy powstawania dzieł jednego z najistotniejszych dramatopisarzy XX wieku.

„Zamykał oczy, zasiadał w mentalnym teatrze, widział porysowane deski sceny, wystrzępioną, wolno unoszącą się kurtynę, nozdrzami chłonął woń powietrza przesyconego kurzem i czuł podekscytowanie nadchodzącym dramatem”.

John Grissom, dwudziestoletni amerykański scenarzysta i dramaturg, wysyła list do Tennessee Williamsa z prośbą o pomoc w rozwijaniu warsztatu dramatopisarskiego. Ku swojemu zdziwieniu otrzymuje odpowiedź i wsparcie. W zamian musi jednak wyświadczyć Williamsowi przysługę – ma odwiedzić najważniejsze postaci w życiu dramaturga i spisać ich wspomnienia dotyczące współpracy z artystą. Tak powstaje opowieść o konstelacji gwiazd, wśród których królował Williams: Maureen Stapleton, Eva Le Galienne, Miriam Hopkins, Lillian Gish, Mildred Natwick, Jessica Tandy, Lois Smith, Laurette Taylor, Jo Van Fleet, Katharine Hepburn, Marlon Brando, Elia Kazan i William Inge.

Szaleństwa Boga to nadzwyczajna opowieść ukazująca kulisy powstawania dzieł jednego z najistotniejszych dramatopisarzy XX wieku.



„„Chciałbym, żebyś zapytał tych ludzi, czy kiedykolwiek się liczyłem”, mówi nieświadomy zbliżającej się śmierci Tennessee Williams młodemu dramatopisarzowi, powierzając mu misję dotarcia do licznego grona kobiet, które spotkał na swojej drodze i które były dla niego bardzo ważne, i kilku zaledwie mężczyzn. W swojej twórczości nieustannie szukał kobiet, to ich potrzebował, by wyrazić siebie, rozumiał je i kochał, choć fizycznie pożądał wyłącznie mężczyzn. Ta książka jest podróżą do wnętrza genialnego pisarza, nadwrażliwca, „celebryty” i wielbiciela ludu, do którego odnosił się z najszczerszą czułością. Wiele perspektyw składa się na wielowymiarowy portret psychologiczny tego błyskotliwego straceńca, którego życie wypełnione było myślą o śmierci.” Jacek Poniedziałek

„Grissomowi doskonale udało się odtworzyć proces twórczy jednego z najważniejszych amerykańskich dramaturgów. Niezwykle ekscentryczna podróż w głąb awangardowego umysłu Williamsa.” James Fisher, „Theatre Library Association”

„Najpełniejszy książkowy portret Tennessee Williamsa, jaki do tej pory powstał. „Szaleństwa Boga” to książka nie tylko dla miłośników teatru, ale również dla tych, których interesują zawiłości artystowskiego umysłu. Fascynująca lektura.” „New York Journal of Books”

„Powstało już wiele książek o Tennessee Williamsie, ale jeszcze żadna nie objęła tak dużego grona ważnych dla artysty postaci ani nie odtworzyła tak szczegółowo portretu mistrza teatru. W "Szaleństwach Boga" Grissom oddaje hołd dramaturgowi i jego osiągnięciom.” „Kirkus Reviews”

„Refleksyjna, rzeczowa, zabawna i wstrząsająca zarazem – Grissom odtworzył kalejdoskop najważniejszych postaci w życiu Williamsa. „Szaleństwa Boga” to wyjątkowe i fascynujące połączenie powieści drogi z historią literatury.” „Publishers Weekly”

Czarne
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2016-09-07

ISBN: 978-83-804-9356-8

Liczba stron: 464

Czarne

Format: 22.3x14.3

Cena detaliczna: 54,90 zł

Tłumaczenie: Michał Szczubiałka

Rok wydania: 2016

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...