Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

ZNAK 763 12/2018: Przestrzeń przyjaźni

ZNAK 763 12/2018: Przestrzeń przyjaźni

19,90

 

Przestrzeń Przyjaźni

Raport CBOS-u z 2017 r. Sens życia wczoraj i dziś pokazuje, że w ciągu ostatnich 10 lat znacznie wzrosła liczba Polaków, którzy zwracają uwagę na znaczenie przyjaźni w ich życiu. Przyjaźń pozwala nam osiągnąć szczęście: stanowi przestrzeń wolności, nie wiąże się z presją spełniania czyichś oczekiwań, daje szansę na odpoczynek. W kontekście takich zjawisk jak kryzys tradycyjnej rodziny, a co za tym idzie: rosnąca liczba rozwodów, powstawanie związków patchworkowych, a także popularność singielstwa to właśnie przyjaźń często staje się w naszym życiu dominującą relacją.

W czym tkwi siła przyjaźni? Czym przyjaźń różni się od miłości? Jak zmienia się jej rozumienie? Czy przyjaciele mogą zastąpić rodzinę?

W Temacie Miesiąca:

Niewiele o przyjaźni
JACEK FILEK

Jestem obok i niczego nie oczekuję
Justyna Czechowska i Julia Fiedorczuk w rozmowie z Anną Marchewką

Uczennica Jonny
Tove Jansson


Ponadto w numerze:
Prawo do ziemi, prawo do głosu Mateusz Marczewski
Sztuczna inteligencja zagrożeniem dla chrześcijaństwa? Jonathan Merritt
Czy rynek czasopism kulturalnych w Polsce się rozwija? Odpowiadają: redaktorzy i redaktorki drukowanych pism kulturalnych

Stacja: Literatura – Opowiadanie Anna Arno „Stary człowiek”

Miesięcznik Znak
Wydanie: Pierwsze

Data pierwszego wydania:
2018-12-03

Miesięcznik Znak

Cena detaliczna: 19,90 zł

Rok wydania: 2018

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...