Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Rozmyślania do siebie samego

Marek Aureliusz

Rozmyślania do siebie samego

8.2

(182 ocen) wspólnie z

39,90

 

Nowy przekład Marka Aureliusza na nowe stulecie.
Napisane po grecku Rozmyślania Marka Aureliusza (121–180) składają się z osobistych zapisków cesarza-filozofa, przybierających formę medytacji i pisemnych ćwiczeń duchowych. Swą siłą wyrazu i głębią spojrzenia przez całe stulecia inspirowały filozofów, pisarzy i wielu zwykłych czytelników do refleksji nad miejscem człowieka w świecie odartym ze złudzeń. „Przeżyj życie najpiękniej, a możność tę znajdziesz w duszy” – pisze cesarz-filozof.

Upłynęło już niemal sto lat, odkąd ukazał się w Polsce pierwszy przekład Rozmyślań (1913 r.). W międzyczasie, szczególnie na Zachodzie, pojawiły się nowe wydania naukowe tekstu oryginalnego, komentarze, ważne monografie i dziesiątki przekładów. Ogromna popularność Marka Aureliusza, zwłaszcza w krajach Zachodu, stoi w dużej dysproporcji do niemal zupełnego braku zainteresowania w Polsce. Jedyna polska monografia na temat cesarza-filozofa, pióra H. Elzenberga, pochodzi jeszcze z okresu międzywojennego.

Najnowszy przekład Rozmyślań, opatrzony wstępem i komentarzem tłumacza, podąża skrupulatnie za tekstem oryginału, starając się możliwie najwierniej oddać niuanse prozy Marka Aureliusza, nie gubiąc przy tym literackości języka polskiego.

Czarna Owca
Broszurowa ze skrzydełkami

Data pierwszego wydania:
2011-09-21

ISBN: 978-83-755-4309-4

Liczba stron: 304

Czarna Owca

Format: 125x195mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Tłumaczenie: Krzysztof Łapiński

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...