Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Poland First to Fight

Kopka B., Kosiński P.

Poland First to Fight

17,60

 

Publikacja przystępnie przybliży poświęcenie Polaków w walce z niemieckim i sowieckim najeźdźcą w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Opowiada o Polakach, którzy jako pierwsi przeciwstawili się agresji nazistowskich Niemiec i Związku Sowieckiego, następnie walczyli u boku aliantów zachodnich na obczyźnie, a także w okupowanym kraju, płacąc olbrzymią daninę krwi.
Publikacja jest dwujęzyczna (angielski i polski), ilustrowana zdjęciami dokumentującymi wkład Polaków w walkę z niemieckim i sowieckim najeźdźcą.

„Polska jako pierwsza zdecydowanie odparła brutalną ekspansję mocarstw totalitarnych zupełnie nieliczących się z prawami słabszych państw. Zbrojne przeciwstawienie się agresji niemieckiej przez Polskę 1 września 1939 r. było punktem zwrotnym polityki światowej wobec III Rzeszy. Wbrew nadziejom Adolfa Hitlera trzeciego dnia po rozpoczęciu działań zbrojnych niemiecki atak na Polskę przerodził się w wojnę światową”.
(fragment wydawnictwa)

dr hab. Bogusław Kopka – profesor Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu, historyk, autor licznych publikacji z zakresu II wojny światowej, w tym m.in. Konzentrationslager Warschau: historia i następstwa (2007).

dr Paweł Kosiński – pracownik Biura Edukacji Publicznej IPN, historyk i archiwista, badacz stosunków polsko-niemieckich w pierwszej połowie XX w.; autor m.in. Prusy Zachodnie 1914 – Pomorze 1920. Ludność regionu wobec przemian politycznych okresu pierwszej wojny światowej (2002).

Muzeum II Wojny Światowej
Broszurowa ze skrzydełkami

Data pierwszego wydania:
2018-09-06

ISBN: 978-83-659-5707-8

Liczba stron: 68

Muzeum II Wojny Światowej

Format: 20.2x18.2

Cena detaliczna: 17,60 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...