Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Służące do wszystkiego

Joanna Kuciel-Frydryszak

Służące do wszystkiego

7.5

(2081 ocen) wspólnie z

44,90

 

Jak wyglądało życie służących, kobiet, których w przedwojennej Polsce było najwięcej?

Wiejskie dziewczęta często szły na służbę do miejskich rodzin. Z jednej strony był to awans społeczny. Miały one możliwość zobaczyć więcej, jeść lepiej i nauczyć się czytać. Czy była to odpowiednia rekompensata za pracę od świtu do nocy za grosze? Nieszanowne kobiety, którym nie należał się urlop czy odpoczynek. Osoby bez których dom mieszczan nie wyglądałby tak samo. Były one tam bardzo potrzebne.

Autorka podgląda życie służących i zapisuje jak wygląda ich życie. Co robią, gdy mają wychodne? Co czują i jak się zachowują, gdy muszą oddać swoje nieślubne dzieci? Jak zachowują się, gdy nikt ich nie kontroluje?

Wśród służących pojawiają się zarówno te, które są nam znane: prababcia kanclerz Angeli Merkel, żona Stanisława Wyspiańskiego, Aniela „Ciemna”, która wymyśliła końcówkę Ferdydurke, jak i te, o których świat nie słyszał. Słodko-gorzka lektura o stosunkach między klasami, o potrzebie dominacji nad słabszymi i biednymi, o nieszanownych służących, które w czasie II Wojny Światowej poświęcają się, aby pomóc swoim chlebodawcom.

„Wspaniała! Tak wiele mówi o korzeniach naszego społeczeństwa, o wyzysku, uległości kobiet akceptujących swój niewolniczy los, ale i o sile ludzkich uczuć, zdolnych przekroczyć klasowe podziały. Dla mnie szczególnie wzruszająca, bo moja niania, która mogłaby być bohaterką tej książki, była jedną z najważniejszych osób mego dzieciństwa. Autorka wykonała ogromną pracę, dziękuję”!
~ Agnieszka Holland

Marginesy
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2018-10-15

ISBN: 978-83-659-7381-8

Liczba stron: 416

Format: 13.2x21.7

Cena detaliczna: 44,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...