Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Cała prawda o zwierzętach Zakochane hipopotamy, naćpane leniwce i inne dzikie historie

Lucy Cooke

Cała prawda o zwierzętach Zakochane hipopotamy, naćpane leniwce i inne dzikie historie

49,90

 

Naćpane leniwce, usychające z miłości hipopotamy i inne opowieści z dzikiej strony dzikiej przyrody


"Liczne podróże Cooke, jej praca badawcza i wspaniałe poczucie humoru sprawiają, że Cała prawda o zwierzętach to fascynujący współczesny bestiariusz". Seattle Times


Zaskakująca prawda o zwierzętach to genialna opowieść o świecie przyrody. W rolach głównych występują tu między innymi chore z miłości hipopotamy, naćpane leniwce i żaby w pantalonach z tafty.
Rzymianie opisywali hipopotama jako ziejącego ogniem konia rzecznego, który pocił się krwią. Zianie ogniem było oczywiście czystą fantazją, natomiast krwawy pot – czyli czerwoną wydzielinę sączącą się z jego skóry – rzeczywiście mogli widzieć i skojarzyli to zjawisko ze starodawną sztuką upuszczania krwi.
Historia obfituje w podobne opowieści o zwierzętach, wymyślone przez najinteligentniejszych i najbardziej wpływowych ludzi, począwszy od Arystotelesa aż po Disneya. Oglądając filmik o baraszkujących małych pandach czy zdjęcia pingwinów „trzymających się za ręce”, często dokonujemy projekcji własnych wartości na zwierzęta – niewinności, wstrzemięźliwości, pracowitości. I wolimy nie myśleć o tym, że łosie są pijakami, a pingwiny notorycznymi cudzołożnikami.
W Zaskakującej prawdzie o zwierzętach zoolog Lucy Cook obnaża wiele mitów – że węgorze powstają z piasku, jaskółki hibernują pod wodą, a niedźwiedzice rodzą bezkształtne bryłki, z których potem wylizują kształt misia – dowodząc, że legendy, które tworzymy, ujawniają zdumiewająco wiele o nas samych.
Ludzie udali się na Księżyc i odkryli bozon Higgsa, ale jeśli chodzi o zrozumienie zwierząt, wciąż mamy przed sobą długą drogę. Lucy Cooke zabiera nas w podróż po świecie, by pokazać nam ciekawostki w rodzaju kolumbijskiego kastratora hipopotamów czy chińskiego handlarza porno pandy ¬- wszystko po to, aby odkryć tajemnice i często zabawne lub dziwne przyzwyczajenia przedstawicieli królestwa zwierząt.
"Zabawna i fascynująca, ta książka zmieni sposób, w jaki postrzegasz przyrodę."
Bustle
"Niewiarygodnie wciągająca."
Bill Bryson

"Odkrywcza i bardzo śmieszna!"
Chris Packham

"Wielka wiedza i genialne poczucie humoru."
Richard Dawkins

"Bogactwo faktów… Autorce należą się dodatkowe punkty za piękny styl i niezwykły polot."
(James Marriott, „The Times”)

"Genialna lektura – świetnie napisana, starannie udokumentowana, pełna wiedzy naukowej podanej w formie zabawnych dygresji. Prawdę mówiąc, nie pamiętam, kiedy ostatnio tak dobrze się bawiłem, czytając literaturę faktu."
(William Hartston, „Daily Express”)

"Cudowna od początku do końca. Któż mógłby się oprzeć autorce dowodzącej, że pingwiny od lat mydlą nam oczy i że nie są wcale uroczymi i towarzyskimi stworzeniami, lecz patologicznie niesympatycznymi nekrofilami?"
(John Crace, „Guardian”)

Bukowy Las
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2018-10-30

ISBN: 978-83-807-4156-0

Tytuł oryginalny: The Truth About Animals

Liczba stron: 384

Format: 165x245mm

Cena detaliczna: 49,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...