Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Sekrety Zagłębia

Kostro Tomasz

Sekrety Zagłębia

6.8

(9 ocen) wspólnie z

32,37

 

Zagłębie Dąbrowskie, do którego należą Czeladź i Będzin (miasta o średniowiecznym rodowodzie) oraz Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec (zaledwie stuletnie), ma swoje tajemnice, zapomniane już niekiedy dramatyczne wydarzenia, przemilczane niegdyś wstydliwe ludzkie postępki. Bywało śmieszne, czasem strasznie, a niekiedy po prostu ciekawie.
Działo się tu wiele, a spośród tego bogactwa Tomasz Kostro wybrał ponad 30 tajemniczych historii. Samobójstwo wiceprezydenta Sosnowca, głośne poszlakowe procesy, okrutne działania okupanta, nieudane zamachy na Chruszczowa i Gomułkę, katastrofa w dąbrowskiej kopalni. Autor ukazał Zagłębie w całej okazałości, nie unikając tematów trudnych. Kim są bohaterowie tych opowieści? To mieszkańcy i goście Zagłębia. Nie tylko górnicy czy robotnicy, ale także ludzie wybitni, utalentowani, jak: śpiewak Jan Kiepura, projektant znaczków pocztowych Czesław Słania, gwiazda polskiego kina niemego Pola Negri, aktorka Bella Darvi czy pisarz i konferansjer Janusz Osiński. To tylko niektóre z postaci, które rozsławiły region. Poznajmy ich historie, zajrzyjmy w zakamarki zagłębiowskich uliczek, ruszmy tropem tajemniczych zagadek. Czas poznać sekrety Zagłębia.

Księży Młyn
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2018-11-13

ISBN: 978-83-772-9450-5

Liczba stron: 144

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 54,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...