Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Tak umierają demokracje

Levistsky Steven, Ziblatt Daniel

Tak umierają demokracje

29,59

 

Prezentujemy polskie tłumaczenie bestsellera z listy The New York Times: “Tak umierają demokracje” autorstwa dwóch Profesorów Harvard University: Stevena Levitsky’ego oraz Daniela Ziblatta.

Książka stanowi niezwykłą analizę pokazującą krok po kroku w jaki sposób załamywała się demokracja w różnych krajach świata. Autorzy skupiają swoją uwagę na przypadkach państw w których nie dochodziło do spektakularnych zamachów stanu, tylko takich w których demokracja była powoli, krok po kroku rozmontowywana przez jednego z uczestników demokratycznej gry. Książka stanowi wręcz podręcznikową analizę pokazującą jakie ruchy wykonują polityczni gracze na początku swojej drogi do dyktatury oraz jakie błędy popełniają siły prodemokratyczne.
Ta książka musiała ukazać się w Polsce w erze PiS. Jest alarmem i nauką dla nas wszystkich. Dlatego jesteśmy dumni, że możemy ją Państwu zaprezentować w serii Biblioteka Liberté!


O książce napisali:


Dwa lata temu książka tego typu nie powstałaby: dwójka wiodących politologów, ekspertów w zakresie kryzysów demokracji w różnych częściach świata, wykorzystuje swoją wiedzę do tego, by uświadomić Amerykanom zagrożenia, przed jakimi obecnie stoi ich własny system polityczny.
Francis Fukuyama


Levitsky i Ziblatt to wiodący badacze systemów demokratycznych, opisują przykłady z wielu zakątków świata, z ogromnym zapałem i uczciwością wykorzystują swoją wiedzę do analizowania bieżących problemów, z jakimi borykają się Stany Zjednoczone. (…) Dzięki temu Czytelnik nie tyko odczuwa intelektualne podekscytowanie, lecz także jest świadom zawartej w tej książce politycznej przestrogi.
Timothy Snyder


The Guardian: Fascynujący – a zarazem niepokojący – zapis tego, w jaki sposób USA pozbyły się istniejących zabezpieczeń demokracji i oddały świat w ręce Donalda Trumpa.


The Washington Post: USA stoją w obliczu najsilniejszych podziałów od półwiecza. W tym zakresie książka „Tak umierają demokracje” pojawia się w idealnym momencie. W obliczu zalewu falą społecznego oburzenia, tym, czego nam potrzeba, jest trzeźwe, pozbawione emocji spojrzenie na bieżącą sytuację.


The Wall Street Journal: Dwóch liberalnych politologów udziela lekcji, która przy okazji wyjaśnia sposób, w jaki polityka demokratyczna ulega rozkładowi. (…) Głównym celem niniejszej książki jest jednak ostrzeżenie opinii publicznej przed zagrożeniem, jakie stanowi dla demokracji prezydentura Trumpa.

The New York Times: „Tak umierają demokracje” to przejrzysty i niezbędny przewodnik po tym, co może nas czekać. Levitsky i Ziblatt pokazują, jak demokracje doznawały upadku w innych krajach – nie tylko na drodze gwałtownych zamachów stanu, lecz także dużo częściej (i dużo bardziej podstępnie) na drodze stopniowego osuwania się w autorytaryzm.

Fundacja Liberte
Oprawa miękka

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania:
2018-10-17

ISBN: 978-83-618-9409-4

Tytuł oryginalny: This is how democracies die

Liczba stron: 342

Format: 14.4x21.4cm

Cena detaliczna: 49,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...