Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Rządy i rządzenie w Polsce 1918-2018 Ciągłość i zmiany

Grzegorz Rydlewski

Rządy i rządzenie w Polsce 1918-2018 Ciągłość i zmiany

50,40

 

Autor podjął próbę analizy funkcjonowania rządów w Polsce w ciągu 100 lat od odzyskania niepodległości, a funkcjonowało w tym czasie sześćdziesiąt kilka rządów. Miały one zróżnicowany charakter i status polityczny. Różny był też mechanizm polityczny leżący u podstaw ich powoływania i odwoływania. Niektóre gabinety ministrów powstawały i upadały w związku z istotnymi zmianami politycznymi. Wiele rządów pojawiało się i odchodziło do historii z powodów taktycznych lub w ramach zwyczajowej praktyki politycznej wynikającej z kadencyjności parlamentu. Jedne gabinety ministrów funkcjonowały kilka dni, inne kilka lat.
Książka składa się z trzech części analityczno-opisowych, aneksu i obszernej bibliografii. W części pierwszej autor przedstawia przedmiot opracowania oraz założenia i narzędzia badawcze. W części drugiej, podzielonej na cztery rozdziały, ukazuje wszystkie rządy – składające się na swoistą sztafetę rządzenia – w Polsce w latach 1918–2018. W części trzeciej zestawia i komentuje węzłowe, ponadczasowe problemy rządzenia w Polsce w latach 1918–2018 i podejmuje próbę ujęcia zmian zachodzących w tej dziedzinie na tle przeobrażeń w rządzeniu w innych państwach.
W odniesieniu do każdego z kolejnych sześćdziesięciu kilku rządów autor nakreślił, na tle ustrojowym: sylwetkę stojącego na jego czele polityka, uwarunkowania powołania, charakter polityczny, relacje z innymi podmiotami, najważniejsze elementy programu, aktywność w przekształcaniu administracji, główne napięcia towarzyszące jego funkcjonowaniu oraz okoliczności zakończenia jego działania.
Odrębnie autor omówił – istotne od roku 1918 do dziś – zagadnienia: ciągłości i zmian w rządzeniu, relacji między rządzeniem i jego otoczeniem, zasobów rządzenia, relacji między polityką a administracją, pozycji rządu w rządzeniu, napięć pojawiających się w sferze rządzenia oraz statusu kontroli, odpowiedzialności i jakości w rządzeniu.

Elipsa Dom Wydawniczy
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2018-10-30

ISBN: 978-83-801-7217-3

Liczba stron: 478

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 50,40 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...