Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Literatura Orientu w piśmiennictwie polskim Część 1

Literatura Orientu w piśmiennictwie polskim Część 1

30,00

 

Publikacja niniejsza to kolejny już tom serii wydawniczej realizowanej przez zespół badaczy Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach projektu „Orientalia Polonica: polskie tradycje badań nad Orientem”. Znalazły się w nim opracowania krytyczne orientaliów w twórczości pięciu dziewiętnastowiecznych autorów: Józefa Sękowskiego (przekład tzw. bajek Lokmana, poprzedzony obszernym wstępem), Ignacego Krasickiego (fragmenty dzieła O rymotwórstwie i rymotwórcach), Karola Załuskiego (translatorsko dydaktyczna broszurka zawierająca m.in. autorskie tłumaczenie czterech bajek Ignacego Kraskickiego na arabski), Józefa Szujskiego (wybrane odczyty z Rysu dziejów piśmiennictwa świata niechrześcijańskiego) oraz fragmenty Obrazu literatury powszechnej w streszczeniach i przekładach Piotra Chmielowskiego i Edwarda Grabowskiego.

Teksty opracowali i opatrzyli komentarzami: Sylwia Filipowska (sf), Paweł Siwiec (ps) i Przemysław Turek (pt). Podobnie jak w innych tomach serii, poddano je zabiegom edytorskim polegającym na dostosowaniu języka i pisowni do współczesnej polszczyzny, nie ingerując przy tym w oryginalną stylistykę, składnię i słownictwo. Skorygowano też nieścisłości lub błędy.

Księgarnia Akademicka
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2018-11-08

ISBN: 978-83-763-8405-4

Liczba stron: 342

Format: 15.0x21.0cm

Cena detaliczna: 30,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...