Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Racibórz Perła Polskiej Korony Szkice dla Niepodległej

Racibórz Perła Polskiej Korony Szkice dla Niepodległej

50,00

 

Książka to niskonakładowy zbiór szkiców historycznych opisujących związki Raciborza z Polską, polską sprawę w Raciborzu i polskie tęsknoty za Raciborzem. Za zgodą Pełnomocnika Rządu do spraw Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości RP, wydawnictwo wpisane zostało na listę przedsięwzięć mogących się posługiwać oficjalny logo NIEPODLEGŁA. Cel to przybliżenie Czytelnikom polskich wątków na tle skomplikowanej, wielonarodowej historii miasta, a jednocześnie dostarczenie zwartego materiału edukacyjnego. Tematyka: Zygmunt Bogusz Stęczyński, Śląsk - fragment; książę Mieszko IV Laskonogi i założenie Raciborza (Grzegorz Wawoczny); Władcy Raciborza wobec idei zjednoczenia Polski (Grzegorz Wawoczny); Pomiędzy Krakowem a Wrocławiem. Dominikanie raciborscy (Grzegorz Wawoczny); Eufemia Domicylla Piastówna zwana błogosławioną 1299-1359 (Piotr Stefaniak); MENSA MARIANA. Racibórz na częstochowskim obrazie (Grzegorz Wawoczny); Kaplica Polska w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i spory językowe (Paweł Newerla); Król Sobieski, szpetna dama i bystry młynarz (Grzegorz Wawoczny); Frant czy bohater – fragment (Ryszard Kincel); Lekcje polskiego (Paweł Newerla); Królewskie Gimnazjum Ewangelickie i wybryki potępione (Grzegorz Wawoczny); Pragmatyzm i polityczny realizm. Bank Ludowy i Strzecha (Grzegorz Wawoczny); Reakcje raciborskich Polaków na odrodzenie Polski (Ryszard Kincel); Z Raciborza na wojnę polsko-bolszewicką; Kult Marszałka Józefa Piłsudskiego na ziemi raciborskiej - przyczynek (Benedykt Motyka); Polskie kluby i organizacje sportowe (Piotr Sput) oraz Marszałek Piłsudski na ziemi raciborskiej (Ryszard Kincel).

WAW
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2018-11-20

ISBN: 978-83-626-0880-5

Liczba stron: 106

Format: 18.0x24.7

Cena detaliczna: 50,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...