Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Bieguni

Olga Tokarczuk

Bieguni

49,90

 

Uhonorowana Literacką Nagrodą Nike, jedna z najgłośniejszych i najszerzej komentowanych powieści ostatnich lat.
Co mamy wspólnego z biegunami – prawosławnym odłamem starowierców, ludźmi, którzy zło oswajają ruchem? Ile jest w nas z biegunów?
Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów – Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków. Ta powieść nie ma granic – dzieje się na całym świecie.
„Tokarczuk udało się w sposób niezwykły, inteligentny i wrażliwy przedstawić otaczający nas świat. Fascynująca powieść!”
TV ORF
„Bohaterami tej książki są nomadzi i koczownicy, nieprzywiązani do własnych korzeni. Kobiety wożące w torebkach zapasowe szczoteczki do zębów na wypadek nagłej podróży i mężczyźni umiejący spakować cały swój dobytek w 10 minut, zawsze gotowi do drogi. Proza Olgi Tokarczuk przekonuje, iż poczucie ładu wszechświata dostępne jest każdemu, o ile tylko podróżuje”.
Marta Cuber, „Polityka”
„Oryginalna, pasjonująca i znakomicie napisana”.
„Le Figaro”


Powieść Olgi Tokarczuk to prawdziwe mistrzostwo w łączeniu różnych gatunków literackich i konwencji narracyjnych. W swojej imponującej powieści Tokarczuk nieustannie rozmywa granice między prawdą a fikcją, między rzeczywistością a snem, między literaturą a filozofią. Bieguni to zarówno powieść podróżnicza, jak i psychologiczna, ukazująca różnorodność ludzkiego doświadczenia i poszukiwanie sensu w nieustannie zmieniającym się świecie.

Autorce udaje się wywołać u czytelnika uczucie niepewności, zaskoczenia i rozbudzać jego ciekawość na każdym kroku. Każda strona książki to nowa przygoda, nowe doświadczenie, nowe zrozumienie. W ""Biegunach"" Tokarczuk nie tylko opisuje różne miejsca i czasy, ale także dokonuje głębokiej analizy ludzkiej natury, pokazując, jak każdy z nas jest w jakiś sposób biegunem, wędrującym po świecie w poszukiwaniu swojego miejsca i sensu życia.

W książce nie znajdziemy jednego, centralnego bohatera. Zamiast tego, czytelnicy poznają postaci, które są niczym drobinki pyłu unoszące się w powietrzu, przenoszone z miejsca na miejsce przez wiatr losu. Są to podróżnicy z bagażem doświadczeń, którzy nie boją się zmian i odkrycia nieznanego.

Ta powieść nie jest tylko podróżą po geograficznych przestrzeniach. To także podróż w głąb siebie - nie tylko bohaterów, ale i czytelników. Tokarczuk skłania do refleksji nad własnym życiem, nad tym, jak odbieramy rzeczywistość i jakie miejsce w niej zajmujemy. Czy jesteśmy na stałe przywiązani do jednego miejsca, czy też jesteśmy biegunami, zawsze w ruchu, zawsze w drodze?
Bieguni to powieść, która zmusza do myślenia, która nie daje się łatwo zapomnieć. To prawdziwe literackie arcydzieło, które zasłużenie zdobyło uznanie na całym świecie.

Literackie
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2019-01-10

ISBN: 978-83-080-6813-7

Liczba stron: 460

Format: 130x205mm

Cena detaliczna: 49,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...