Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Historia Lidzbarka Warmińskiego 710 zadań i rozwiązań w 710 rocznicę lokacji

Zbigniew Grochowski

Historia Lidzbarka Warmińskiego 710 zadań i rozwiązań w 710 rocznicę lokacji

56,00

 

Rok 2018 jest rokiem 710-lecia praw miejskich Lidzbarka Warmińskiego. Cieszę się, że właśnie teraz możemy oddać do rąk Czytelników książkę Zbigniewa Grochowskiego Historia Lidzbarka – 710 zadań i rozwiązań w 710 rocznicę lokacji.

Lidzbark Warmiński (Heilsberg) w historii Warmii pełni rolę szczególną. Był jego stolicą, centrum administracyjnym i kulturalnym. Tu decydowano o losach naszego regionu. Na lidzbarskim zamku mieszkali wybitni luminarze polskiej kultury – dzięki nim miasto zyskało miano „grodu mężów znakomitych”. To tu Mikołaj Kopernik „zatrzymał Słońce i poruszył Ziemię”, a Ignacy Krasicki stworzył swoje satyry, bo „prawdziwa cnota krytyk się nie boi”. Lidzbark Warmiński był też tłem istotnych wydarzeń europejskich. Tu rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew kampanii napoleońskiej roku 1807 – bitwa pod Heilsbergiem.

Fragment przedmowy burmistrza Lidzbarka Warmińskiego Jacka Wiśniowskiego



Książkę Zbigniewa Grochowskiego polecam nie tylko mieszkańcom Lidzbarka Warmińskiego, ale również tym wszystkim, którzy pragną poznać dzieje tego pięknego miasta i ludzi z nim związanych. Władzom miasta polecam zorganizowanie konkursu „Dzieje Lidzbarka Warmińskiego” – adresowanego do uczniów wszystkich lidzbarskich szkół – na wzór stworzonego przez Zbigniewa Grochowskiego konkursu „Dzieje Torunia”, który od 2001 roku jest najbardziej popularnym konkursem w Toruniu, wychowującym jego ambasadorów. Książka ta na pewno w tym pomoże.

prof. dr hab. Krzysztof Mikulski
Honorowy Obywatel Lidzbarka Warmińskiego, prezes Towarzystwa Miłośników Torunia

Adam Marszałek
Oprawa miękka

Data pierwszego wydania:
2018-12-17

ISBN: 978-83-801-9929-3

Liczba stron: 260

Format: 16.0x22.0cm

Cena detaliczna: 56,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...