Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Literatura polsko-żydowska 1861-1918 Studia i szkice

Literatura polsko-żydowska 1861-1918 Studia i szkice

28,13

 

Zredagowany przez Zuzannę Kołodziejską-Smagałę i Marię Antosik-Pielę tom Literatura polsko-żydowska 1861–1918. Studia i szkice to pierwsza literaturoznawcza praca poświęcona w całości wczesnej literaturze polsko-żydowskiej. Autorki przedstawiają jej wybranych autorów, charakteryzują repertuar tematów i gatunków, opisują zróżnicowanie czytelniczych obiegów. Panoramiczny obraz ujęty został w historyczną ramę, która uwypukla zmianę dominant ideowych tego piśmiennictwa – przejście od stanowiska integracjonistycznego na pozycje narodowo-żydowskie. Artykuły odznaczają się świetnym historycznoliterackim warsztatem, a imponująco rozległe, gruntowne, szczegółowe kwerendy prasowe oraz archiwalne przynoszą pionierskie i odkrywcze rozpoznania. Edycja studiów i szkiców tworzy całość z wydaną już w serii Studia Polsko-Żydowskie antologią literatury polsko-żydowskiej lat 1861–1918.
Z recenzji prof. dr hab. Eugenii Prokop-Janiec

Zuzanna Kołodziejska-Smagała – doktor nauk humanistycznych w zakresie filologii polskiej, absolwentka Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się dziewiętnastowieczną prasą i literaturą polsko-żydowską. Autorka monografii „Izraelita” (1866–1915). Znaczenie kulturowe i literackie czasopisma. Współredaktorka tomu „Żydowski Polak, polski Żyd”. Problem tożsamości w literaturze polsko-żydowskiej. Artykuły ogłaszała między innymi w „Polin. Studies in Polish Jewry”, „Przeglądzie Humanistycznym” i w licznych tomach zbiorowych. Kierowniczka projektu „Literatura polsko-żydowska 1861–1918” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Maria Antosik-Piela – absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Współautorka tomów: Twarzą ku nocy. Twórczość literacka Maurycego Szymla; Anda Eker. Miłość stracona; Literatura polsko-żydowska 1861–1918. Antologia. Artykuły drukowała między innymi w „Ruchu Literackim”, „Przeglądzie Humanistycznym”, „Kwartalniku Historii Żydów”, „Polin. Studies in Polish Jewry”. Brała udział w projektach finansowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, Narodowe Centrum Nauki, Narodowy Program Rozwoju Humanistyki MNiSW.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa miękka

Data pierwszego wydania:
2018-12-05

ISBN: 978-83-233-4497-1

Liczba stron: 240

Format: 160x230mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...