Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Sekrety województwa łódzkiego

Opracowanie Zbiorowe

Sekrety województwa łódzkiego

7.0

(5 ocen) wspólnie z

36,93

 

Jak wiele sekretów kryje województwo łódzkie? Na rozgrzewkę zacznijmy od 100.
Usiądź wygodnie, zapnij pasy, uruchom silnik i gaz do dechy, zabieramy Cię w podróż przez 24 powiaty! Niemal do Łodzi poprowadzi Cię Gierkówka, czyli najbardziej hołubione „dziecko” Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Czy skręcisz do Radomska i zagłębisz się w poezji Tadeusza Różewicza w jego rodzinnym mieście, czy też skierujesz się do Pajęczna, by obejrzeć miejsce, w którym pojawił się wizerunek Chrystusa? Po odkryciu kilku sekretów możesz zażyć śnieżnego szaleństwa na stoku Góry Kamieńskiej, w Grabowie zagrać w prawie zapomnianego dziś palanta, a w Kutnie w prawdziwy, amerykański baseball. Udaj się następnie na wycieczkę śladami ludzi sztuki i literatury – Marii Konopnickiej, Józefa Chełmońskiego i Władysława Reymonta. Uważaj, nie utknij nad rzeką Drzewiczką jak Stanisław Wyspiański! Obowiązkowym punktem na mapie Twojej wyprawy jest Łódź. Wypij kawę w „Honoratce” lub zaszalej w „Spatifie”. A nuż do Twojego stolika przysiądzie się niewolnica Isaura? Pamiętaj, że „czajnikówka” to wbrew pozorom napój wyskokowy, na szczęście w dalszą drogę możesz wyruszyć rawską koleją wąskotorową i odbyć przejażdżkę ponadstuletnią, historyczną trasą. Nie zapomnij odwiedzić geometrycznego „serca” – centrum – Polski, które także bije w województwie łódzkim.
W 2019 roku świętujemy setną rocznicę urodzin województwa łódzkiego. Z okazji tego okrągłego jubileuszu oddajemy w Twoje ręce aż 100 sekretów i życzymy Ci udanej podróży!

Księży Młyn
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2018-12-18

ISBN: 978-83-772-9449-9

Liczba stron: 424

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 59,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...