Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Maestro politologii Eksploracje polityki Giovanniego Sartoriego

Bankowicz Marek

Maestro politologii Eksploracje polityki Giovanniego Sartoriego

39,90

 

Książka Marka Bankowicza została napisana z rozmachem. Autor porusza całe spektrum zagadnień, nigdy jednak nie popada w powierzchowność czy też generalizujące uproszczenia. Wszelkie tematy rozważa wnikliwie i z dbałością o szczegóły. Prowadzi czytelnika przez koncepcje Sartoriego w sposób prawdziwie erudycyjny, a przy tym pasjonujący, pokazuje ich wyjątkowość intelektualną i merytoryczną, przenikliwość prowadzonej analizy oraz oryginalność spojrzenia i wagę poczynionych konkluzji. Wszystko to dowodzi, że Sartoriego zasadnie nazywano „maestro politologii", co znalazło swoje odzwierciedlenie w tytule publikacji. Książka nie jest jednak ideową hagiografią, lecz bardzo wyważonym studium problemowym o charakterze interpretacyjnym. Wprawdzie Autor uznaje się za politologa w sartoriańskim typie i deklaruje, że model uprawiania badań nad polityką upowszechniony przez wybitnego Włocha jest mu najbliższy, ale mimo to w niektórych przypadkach nie waha się wchodzić w otwarty spór ze swoim mistrzem. Tym samym w pełni zrealizowana została zapowiedź zamieszczona we wstępie książki, że odtwarza ona „myślenie Sartoriego, które stanowi punkt wyjścia do myślenia z Sartorim, obok niego, a niekiedy przeciwko niemu".
(z recenzji prof. dr. hab. Michała Kubata, Uniwersytet Karola w Pradze)

Marek Bankowicz (1960) - politolog, prof. zw. dr hab., kierownik Katedry Współczesnych Systemów Politycznych w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor wielu publikacji z zakresu politologii.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2018-12-19

ISBN: 978-83-233-4514-5

Liczba stron: 196

Format: 155x235mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...