Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Armia Flandrii i Hiszpańska Droga 1567-1659 Przyczyny hiszpańskich zwycięstw i porażek w Niderlandach

Geoffrey Parker

Armia Flandrii i Hiszpańska Droga 1567-1659 Przyczyny hiszpańskich zwycięstw i porażek w Niderlandach

43,43

 

"Poniższe studium koncentruje się na podstawowym pytaniu dotyczącym mechanizmów historycznych: jak Hiszpania Habsburgów, najbogatsze i najpotężniejsze państwo w Europie, poniosła klęskę w zdławieniu powstania w Niderlandach. Jakie były hiszpańskie cele i kierunki polityki w Niderlandach po 1567 r.? W jaki sposób zamierzano je wdrożyć? Dlaczego zakończyło się to porażką?
Historycy zwykli byli unikać powyższych pytań. Większość opisów historycznych przemian w Niderlandach w latach 1550-1650 koncentrowała się na wewnętrznej dynamice powstania, kształcie opozycji wobec Hiszpanii, na kluczowych wydarzeniach i postaciach dramatu – innymi słowy, na powodach zwycięstwa Zjednoczonych Prowincji. Niewielu pisarzy z tamtego okresu (a jeszcze mniej od tamtego czasu) rozważało powstanie z odmiennej perspektywy, z punktu widzenia Hiszpanii stawiającej czoła wieloletnim rozruchom w jednej z odległych prowincji swojego imperium. Ta jednostronność jest łatwa do wyjaśnienia. Hiszpańscy historycy nie byli zainteresowani studiami nad konfliktem, w którym przez lata poświęcane były życia ludzi, pieniądze i prestiż aby ostatecznie przynieść jedynie upokorzenie, zubożenie i klęskę. Równocześnie też, Wojna Osiemdziesięcioletnia skutkowała tak niewielkimi korzyściami politycznymi czy ekonomicznymi dla Niderlandów Hiszpańskich, że badacze dziejów Belgii skupiali się niemalże wyłącznie na religijnych aspektach sporu, kwestii jak ich kraj stał się „Katolickimi Niderlandami”. Holendrzy ze swojej strony traktowali Wojnę Osiemdziesięcioletnią jako konflikt w gruncie rzeczy wewnętrzny, zapewniając poprzez to w narracji prym polityce i głównym postaciom sporu po stronie niderlandzkiej. Hiszpania ignorowała Niderlandy, a Niderlandy Hiszpanię.
"

Napoleon V
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2019-01-04

ISBN: 978-83-788-9855-9

Liczba stron: 330

Cena detaliczna: 70,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...