Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

O obowiązku szukania Wybory światopoglądowe polskich pisarzy z XX stulecia

Małgorzata Krakowiak

O obowiązku szukania Wybory światopoglądowe polskich pisarzy z XX stulecia

19,13

 

Na tle publikowanych i znanych mi niepublikowanych rozpraw polonistycznego literaturoznawstwa ostatnich lat tekst Małgorzaty Krakowiak wyróżnia się klarownością i wiernością szczytowym osiągnięciom eseistyki polskiej światowego formatu (J. Czapski). Zgodnie z najlepszymi, klasycznymi wzorcami stylu naukowego napisana została bezpretensjonalną, niejako ponadczasową, staranną polszczyzną literacką. Praca jest kotwicą, która utrzymuje dyskurs humanistyczny A.D. 2017 przy najcenniejszym dwudziestowiecznym humanizmie – tym reprezentowanym przez tak światłe postaci, jak Józef Czapski i Jerzy Stempowski, a zarazem, implicite, przez „Kulturę” Jerzego Giedroycia. Jest to ostoja hierarchii we współczesnej kulturze (…).
Z recenzji prof. dr hab. Doroty Heck

Godne podkreślenia i przytoczenia w tym miejscu są słowa Małgorzaty Krakowiak, zwieńczające rozdział końcowy. Zawiera się w nich bowiem i ogniskuje cała właściwie idea przygotowanej książki, a także – jak można się domyślać – istota dociekań naukowych in extenso, podejmowanych nie bez ryzyka przez tę badaczkę i odznaczających się wyraźnym komponentem hermeneutycznym: „Musimy na powrót nauczyć się dążyć do zrozumienia. Należy zaryzykować i opowiedzieć się za systemem wartości, za który ja będę ponosić odpowiedzialność, który dla mnie będzie najważniejszy. Kiedy będę wiedzieć, co jest ważne, co jest dobre – będę móc rozmawiać. Wtedy otworzy się przestrzeń dla nowych idei, których sens dostrzegę. (…) Etycznym obowiązkiem człowieka jest dążenie do uchwycenia sensu życia, działania, tworzenia – istnienia”. Tego instynktu odpowiedzialności, którym dysponuje Autorka, można życzyć innym badaczom literatury i kultury, jak również wszystkim reprezentantom wszelakich nauk i to nie tylko nauk o człowieku. Jak bowiem pisał Bruno Schulz (cichy patron książki Małgorzaty Krakowiak?), „istotą rzeczywistości jest sens”, który tę rzeczywistość może ożywiać i zabezpieczać przed rozpadem.
Z recenzji dr. hab. Bartosza Małczyńskiego

LTW
Oprawa miękka

Data pierwszego wydania:
2019-01-18

ISBN: 978-83-756-5588-9

Liczba stron: 328

Format: 140x200mm

Cena detaliczna: 33,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...