Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Słowem i pałką Wojsko wobec polskiego marca 68 w dokumentach

Nalepa Jan Edward

Słowem i pałką Wojsko wobec polskiego marca 68 w dokumentach

65,00 zł

4563

 

"Centralnym planem rozważań dotyczących postawy LWP wobec wydarzeń marcowych jest bez wątpienia bezpośredni udział kadry oficerskiej w fizycznym ("pałką") i propagandowo-indoktrynacyjnym ("słowem") dławieniu wolnościowego buntu polskiej młodzieży [...]

Szczegółowe wytyczne w tym względzie zawarte zostały w specjalnym telefonogramie GZP WP z 11 marca 1968 r. Nakazywano w nim m.in.: wzmożenie czujności i niedopuszczenie do przenikania osób obcych na teren instytucji i jednostek wojskowych, zwalczanie plotek i wiadomości kolportowanych przez wrogie ośrodki propagandowe (np. Radio Wolna Europa), zwrócenie szczególnej troski na dorastające dzieci rodzin wojskowych, wstrzymanie urlopów i przepustek dla żołnierzy z poboru (w tym alumnów). Nakazano też skierowanie na wszystkie uczelnie cywilne w stolicy po jednym przedstawicielu GZP WP i Inspektoratu Szkolenia w celu wzmocnienia kadry tamtejszych Studiów Wojskowych. Szczególną uwagę zwrócono jednak na konieczność utrzymywania ścisłego kontaktu z terenowymi władzami partyjnymi i administracyjnymi, co przyniosło później tak fatalnego skutku dla morale i prestiżu wojska".

(fragment Wstępu)

Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2019-01-14

ISBN: 978-83-946-6267-7

Liczba stron: 290

Format: 170x245mm

Cena katalogowa: 65,00 zł

Cena pakietu

114,90 zł

7663

Cena pakietu

114,90 zł

7563

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
29.01.2019

Głód w oblężonym Leningradzie. Wstrząsające relacje mieszkańców miasta

Kiedy głód dochodzi do ekstremum, ciało sięga po równie ekstremalne środki. Zaczyna pożerać samo siebie z nadzieją, że wkrótce sytuacja się odmieni. Ale co, jeśli lepsze czasy nie nadchodzą? Na własnej skórze przekonali się o tym podczas II wojny światowej leningradczycy. Ich doświadczenia porażają.
Czytaj dalej...
02.02.2019

Obrona Helu w 1939 roku. Wytrwali wiele razy dłużej niż Westerplatte, ale dzisiaj niemal się o nich nie mówi

Hel znajdował się pod niemieckim ostrzałem od początku września. Początkowo działania nie toczyły się zbyt intensywnie. Niemcy, po doświadczeniach z Westerplatte i Oksywia, unikali zaangażowania załogi twierdzy w bezpośrednie walki. Wszystko zmieniło się, gdy półwysep został sam na posterunku.
Czytaj dalej...
07.02.2019

Pierwszy orgazm w historii kina. Film „Ekstaza” z 1933 roku z Hedy Lamarr wywołał skandal

„Nieprzyzwoity, niemoralny”, „oburzający i lubieżny”, „obsceniczny” – brzmi jak recenzja „Pięćdziesięciu twarzy Greya”? Nic bardziej mylnego! Na takie opinie zasłużył sobie w 1933 roku film „Ekstaza”. Dlaczego? Bo po raz pierwszy w dziejach kinematografii pokazano w nim na ekranie nagość i kobiecy orgazm…
Czytaj dalej...
06.02.2019

Największe triumfy husarii. To w tych bitwach najlepsza polska jazda pokazała, na co ją stać

Husarze byli fenomenem na skalę światową. Stoczyli setki bitew i przez dziesiątki lat siali postrach wśród europejskich armii. W okresie największej świetności – na przełomie XVI i XVII wieku – dzięki brawurowym szarżom odnieśli szereg spektakularnych zwycięstw. Które z nich były największe?
Czytaj dalej...