Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Szklany klosz

Sylvia Plath

Szklany klosz

7.6

(3524 ocen) wspólnie z

39,90

 

Szokująca, niezwykle realistyczna i emocjonalna opowieść o kobiecie popadającej stopniowo w paszczę szaleństwa.

Esther jest inteligentną, utalentowaną i piękną dziewiętnastoletnią dziewczyną, której świat pomału się rozpada, być może nigdy nie odnajdzie potrzebnej pomocy.

Gdy przyjeżdża na miesięczny staż w Nowym Jorku, miasto jawi się jako spełnienie marzeń, szczęścia i kariery. Przez ten czas będzie miała okazję by poznać miasto i ludzi oraz świetnie spędzić czas. Dziewczyna jednak nie potrafi się tu odnaleźć, nie ma ochoty na nocne zabawy, towarzystwo innych ją nudzi i męczy. Robi się zniechęcona, gdy odkrywa, że dobre oceny, które zawsze zdobywała w szkole, tutaj nie mają najmniejszego znaczenia. Błądzi i gubi się w swoich myślach, nie wie na czym jej zależy, co chce robić i co ją interesuje, czy w ogóle cokolwiek ją interesuje? Nie czuje się jak inne dziewczyny w jej wieku – ani silna, ani uśmiechnięta czy zadowolona z życia…

W swojej kanonicznej powieści Sylvia Plath stopniowo wprowadza czytelnik w chorobę Esther, a załamanie jest przedstawione w tak wiarygodny sposób, że wydaje się być całkiem racjonalne. „Szklany klosz” to podróż w najmroczniejsze i najbardziej przerażające zakamarki ludzkiej, a zwłaszcza kobiecej psychiki.

Książka ukazała się w Wielkiej Brytanii w styczniu 1963 roku pod pseudonimem Victoria Lucas. Niecały miesiąc później Sylvia Plath popełniła samobójstwo.

Marginesy
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2019-01-21

ISBN: 978-83-661-4003-5

Tytuł oryginalny: The Bell Jar

Liczba stron: 344

Format: 130x197mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Strona w serwisie Facebook poświęcona autorce

Rozmowa na temat książki

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...