Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Operacje specjalne w świetle teorii adm. McRavena

Operacje specjalne w świetle teorii adm. McRavena

37,91

 

Dokonując szczegółowej analizy poszczególnych opracowań poświęconych operacjom specjalnym można zauważyć brak jednoznacznie brzmiącej definicji oraz wkradający się w tym obszarze chaos pojęciowy. W większości literaturę fachową poświęconą tej tematyce stanowią niejawne dokumenty doktrynalne i podręczniki, odnoszące się zasadniczo do współczesnych działań i operacji specjalnych, lub beletrystyczne książki i wspomnienia byłych żołnierzy pododdziałów specjalnych, przedstawiające opisy operacji, które miały już miejsce. Publikacje te nie wypełniają luki informacyjnej związanej z potrzebą usystematyzowania wiedzy teoretycznej, dotyczącej zasad prowadzenia operacji specjalnych, doświadczeń wynikających z ich realizacji oraz wniosków dotyczących reguł ich prowadzenia.
Niniejsza publikacja stanowi próbę wypełnienia tej luki. Zawarto w niej, przedstawione przez adm. Williama H. McRavena, zasadnicze tezy, definicje i pojęcia dotyczące teorii operacji specjalnych. Praca opisuje przyjęty przez niego model operacji specjalnej oraz związane z nim zasady jej prowadzenia. Dodatkowo w publikacji przybliżono pojęcie przewagi względnej, zaprezentowano również metodologię sporządzania jej wykresu – skutecznego narzędzia do planowania i oceny realizacji operacji specjalnych.
Fragment Wstępu

Adam Marszałek
Oprawa miękka

Data pierwszego wydania:
2019-01-25

ISBN: 978-83-662-2000-3

Liczba stron: 170

Format: 160x230mm

Cena detaliczna: 52,30 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...