Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Miecz czy sztylet - gra z topiką rycerską w utworach baśniowo-historycznych Juliusza Słowackiego

Aneta Cierechowicz

Miecz czy sztylet - gra z topiką rycerską w utworach baśniowo-historycznych Juliusza Słowackiego

36,40

 

Książka prezentuje zjawisko toposu rycerza w wybranych dziełach Juliusza Słowackiego. Przeznaczona jest dla uczniów klas humanistycznych, studentów polonistyki oraz osób zainteresowanych tematyką rycerską w literaturze. Stanowi kompendium wiedzy o kształtowaniu się wzorca rycerza od starożytności do XIX wieku. Przybliża postać Słowackiego i jego poglądy dotyczące postawy człowieka wobec powinności, jakie nakłada na niego czas, w którym żyje. Dramatopisarz wybiega w swoich rozważaniach poza własną epokę, dlatego na bohatera swoich refleksji wybiera postać ponadczasową – rycerza (notabene pomysł ten bliski jest współczesnym twórcom, także filmowym: Aragorn z Władcy pierścieni czy Batman z Mrocznego rycerza).

Teksty z bohaterem-rycerzem interpretowane są w kontekście sytuacji zewnętrznej wpływającej na postawę postaci oraz innych utworów powstałych w zbliżonym okresie, aby pokazać konsekwencję przemyśleń artysty, co pozwala odbiorcy dostrzec motyw na szerokim tle i uświadomić sobie, że problemy poruszane w literaturze zawsze są reakcją na otaczającą pisarza rzeczywistość. W przypadku Słowackiego jego przekonania za-warte w utworach zyskują dodatkowe poparcie w jego listach i innych pismach. .Pozycja może przydać się uczniom przygotowującym się do matury, zachęcić do śledzenia przemian danego wzorca/motywu i zrozumienia, na czym polega trwałość toposu. Dla innych czytelników będzie przybliżeniem twórczości wielkiego pisarza, która rzutowała na dzieła późniejszych autorów.

Adam Marszałek
Oprawa miękka

Data pierwszego wydania:
2019-01-25

ISBN: 978-83-801-9969-9

Liczba stron: 170

Format: 16.0x22.5cm

Cena detaliczna: 36,40 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...