Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

NIepokorny

Maciej Klich

NIepokorny

45,00

 

Maciej Klich (ur. 1958) w latach 1976–1977 studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (kolportował tam m.in. materiały ROPCiO, potem utrzymywał jeszcze kontakty z krakowskimi środowiskami opozycyjnymi). Od 1977 do 1981 r. studiował historię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Należał do grupy współzałożycieli NZS na tej uczelni i najbardziej aktywnych członków organizacji. W latach 1980–1981 pełnił m.in. funkcje: sekretarza Międzywydziałowego Komitetu Koordynacyjnego NZS UŚ, sekretarza Regionalnego Komitetu Koordynacyjnego NZS Uczelni Górnego Śląska, w 1981 r. przewodniczącego Uczelnianej Komisji Rewizyjnej NZS Uniwersytetu Śląskiego, w tym roku zakładał KOWzaP na uczelni, był też członkiem KPN. W pierwszych dnia stanu wojennego zabezpieczył dokumentację NZS UŚ. Internowany od grudnia 1981 r. do lipca 1982 r. (przetrzymywany był w areszcie KW MO w Katowicach, Jastrzębiu-Szerokiej, Uhercach, Rzeszowie-Załężu i Nowym Łupkowie). Podczas pobytu w ośrodkach internowania wykonał m.in. blisko siedemdziesiąt stempli, którymi podbito kilka tysięcy kopert, kart i bloczków, kilkanaście szablonów do nadruków oraz około 30 rysunków i rzeźb, stając się w ten sposób czołowym twórcą artystycznym na tym polu w całym regionie. W latach 1981–1984 studiował (z przerwami) na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach (tworzył wówczas m.in. formy graficzne na użytek organizacji podziemnych z Górnego Śląska). W 1984 r. wyemigrował do Szwecji, gdzie aktywnie działał m.in. w niezależnym harcerstwie i organizacjach zajmujących się pomocą dla Polaków represjonowanych w kraju, na różne sposoby wspierał też środowiska opozycyjne na Górnym Śląsku Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej i Krzyżem Wolności i Solidarności.
Książka jest – jak pisze sam autor, z wykształcenia historyk – „hybrydowym” opracowaniem, to znaczy łączy wątki autobiograficzne i osobiste konstatacje z „diariuszem dokumentującym zdarzenia zarówno w NZS, podczas stanu wojennego i na emigracji”. Wydarzenia z życia autora i historia Niezależnego Zrzeszenia Studentów (głównie w województwie katowickim) przedstawione zostały przy tym na szerokim tle historycznym, zarówno w kontekście regionalnym, jak i ogólnokrajowym.
Książka podzielona została na pięć rozdziałów, poprzedzonych krótkim wstępem oraz prologiem, kończy ją niedługa rekapitulacja i epilog oraz obszerny aneks z załącznikami – zdjęciami, dokumentami i innymi materiałami ikonograficznymi. Całość otwiera interesująca przedmowa Minęły lata autorstwa prof. Leonarda Neugera, polonisty, historyka literatury i tłumacza, aresztowanego na pięć miesięcy po Marcu ?68, jednego z założycieli „Solidarności” na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, z którym Maciej Klich przebywał w ośrodkach internowania. Podobnie jak autor wspomnień, L. Neuger wyemigrował do Szwecji, gdzie mieszkał do 2015 r.

IPN
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2019-01-26

Liczba stron: 512

Cena detaliczna: 45,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...