Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Na wolność przez Lizbonę Ostatnie okręty polskich nadziei

Grzybowski Adam

Na wolność przez Lizbonę Ostatnie okręty polskich nadziei

50,00

 

Książka ukazuje losy licznej polskiej kolonii uchodźczej w Portugalii w latach 1939–1945. Przedstawia wiele wątków towarzyszących problemowi polskich uchodźców podczas II wojny światowej, m.in. całkowicie zapomniane wysiłki polityczne, dyplomatyczne i finansowe polskiego rządu w Londynie i innych instytucji centralnych, by uzyskać dla nich pomoc poza granicami okupowanego kraju.

Losy licznej polskiej kolonii uchodźczej w Portugalii lat 1939–1945 nie były dotąd polem szczególnego zainteresowania polskich historyków. Pojawiały się na ten temat zazwyczaj niewielkie wzmianki przy okazji omawiania wojennych peregrynacji wybitniejszych postaci życia politycznego czy artystycznego. Tym większa zasługa Adama Grzybowskiego i Jacka Tebinki, że postanowili zagadnienie to zbadać całościowo, gromadząc bogaty, dotąd bardzo rozproszony materiał źródłowy. Baza źródłowa książki jest imponująca.
dr hab. Janusz Wróbel, Oddział IPN w Łodzi

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem książkę „Na wolność przez Lizbonę”. Uważam ją za ważną dla historii Polski w czasie II wojny światowej, ukazuje bowiem trudne losy Polaków na rubieżach Europy. Istotne jest też to, że dzięki niej uzyskujemy wiele informacji o wciąż, mimo wszystko, mało w Polsce znanym kraju. (…) W książce przewija się ogromna ilość nazwisk ludzi odgrywających istotną rolę w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym, kulturalnym II RP, których uchodźczy szlak prowadził przez Portugalię. Często były to osoby, których nazwiska, jako twórców światowej kultury i nauki, znajdujemy na kartach encyklopedii. Dlatego też książka ta ma poważny walor dla wszystkich badaczy, którzy będą tam szukać – i jakże często znajdować – informacje na najróżniejsze tematy. Zawiera bowiem mnóstwo szczegółów z różnych dziedzin, na jej kartach znajdujemy wiadomości o osobach, które uciekały przed zbliżającym się wojennym kataklizmem i z tej racji trafiły do Portugalii.
prof. dr hab. Grzegorz Mazur, Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ

IPN
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2019-01-28

ISBN: 978-83-809-8493-6

Liczba stron: 640

Format: 170x250mm

Cena detaliczna: 50,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...