Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Tytus Działyński (1796-1861)

Edyta Bątkiewicz-Szymanowska

Tytus Działyński (1796-1861)

82,00

 

"Tytus Działyński był postacią wybitną, bardzo ważną dla życia społecznego, politycznego i kulturalnego Wielkopolski, a efekty jego aktywności mają wymiar ogólnopolski. Mimo to, twórca Biblioteki Kórnickiej dotychczas nie posiada biografii uwzględniającej wszystkie pola jego wszechstronnych działań.

Niniejsza publikacja jest próbą ukazania jego aktywności we wszystkich ważnych dziedzinach. Dotychczas interesowano się nim jako politykiem - opisano więc jego aktywność sejmową; jako żołnierzem - pisano zatem o jego udziale w powstaniu listopadowym oraz w Wiośnie Ludów, choć nie wszystkie kwestie zostały zbadane wyczerpująco. Analizowano też jego działalność organicznikowską, opisując jego uczestnictwo w wielu organizacjach związanych z pracą organiczną w XIX-wiecznym Poznaniu. Mało uwagi natomiast poświęcono jemu jako wydawcy i muzealnikowi, czyli działaniom, które pasjonowały i pochłaniały go najbardziej. Ponadto dotychczas poświęcono niewielką uwagę jego życiu prywatnemu - relacjom z najbliższą rodziną, z żoną oraz dziećmi. Znane przekazy nie są wolne od stereotypów. Natomiast w tej książce dokonano próby konfrontacji z powyższymi poglądami i starano się nakreślić obraz rodziny Działyńskich, jaki wyłania się z relacji źródłowych".

(fragment Wstępu)

Polska Akademia Nauk Biblioteka Kórnicka
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-852-1365-9

Liczba stron: 267

Format: 175x245mm

Cena detaliczna: 82,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...