Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Ludzie średniowiecza

Michael Prestwich

Ludzie średniowiecza

6.4

(16 ocen) wspólnie z

119,00

 

Na tle szerokiej panoramy średniowiecznego świata Michael Prestwich snuje opowieść o sześćdziesięciu dziewięciu postaciach żyjących między IX a XV wiekiem w Europie i na Bliskim Wschodzie.
Strony tego eleganckiego dzieła zapełniają monarchowie, kupcy, papieże, wieśniacy i poeci, artyści i poszukiwacze przygód, święci, uczeni i żołnierze.
Twórcom imperiów, takim jak Karol Wielki, Fryderyk I Barbarossa i Czyngis-chan, autor przeciwstawia wpływowe kobiety, jak na przykład Matyldę Toskańską, Eleonorę Akwitańską i Joannę d’Arc. Wśród znaczących postaci życia duchowego epoki znaleźli się Urban II, papież, który rozpoczął krucjaty, Hildegarda z Bingen, wpływowa mniszka, Tomasz Becket, arcybiskup-męczennik, czy Dominik Guzmán, założyciel zakonu dominikanów. Fulko III Czarny, sławny budowniczy zamków, sąsiaduje z perskim encyklopedystą Ibn Siną. James Douglas, bohater walk o niepodległość Szkocji, występuje ramię w ramię z poetą Dantem i malarzem Giottem. Ludzie średniowiecza jawią się jako postacie pełne energii, wyobraźni i odwagi — nie tylko jako mężni rycerze.
Wbrew temu, co się dziś sądzi, ludzie średniowiecza wcale nie uważali, że Ziemia jest płaska, tortury stosowali dużo rzadziej, niż to było w następnych epokach, a do ich technicznych osiągnięć można zaliczyć armaty, druk, piec do wytopu metali i kompas. Książka pokazuje, jak żyli ci wnikliwi ludzie w epoce, która więcej miała wspólnego z inwencją i pomysłowością niż przesądami i wstecznością. Wszyscy, którzy pragną poznać prawdziwszy obraz świata często błędnie ukazywanego przez dzisiejszych popularyzatorów wiedzy i pisarzy, znajdą w niej ciekawą lekturę.

Rebis
Oprawa: Oprawa twarda z obwolutą

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2015-10-20

ISBN: 978-83-781-8727-1

Tytuł oryginalny: MEDIEVAL PEOPLE

Liczba stron: 288

Rebis

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 119,00 zł

Tłumaczenie: Tomasz Hornowski

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...