Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Tupet i takt. Kultura polska a imperium Stalina, 1943-1957

Patryk Babiracki

Tupet i takt. Kultura polska a imperium Stalina, 1943-1957

49,99

 

Aby uzyskać szerokie poparcie dla powojennego porządku w powstającym bloku wschodnim, władze sowieckie postanowiły zachwycić polskie społeczeństwo osiągnięciami radzieckiej sztuki, literatury i filmu. Zadanie było karkołomne, nie tylko ze względu na powszechną niechęć do Moskwy. Zachwycać nie było czym – sowieckie kino upadało, a literatura socrealistyczna była po prostu słaba.

Babiracki jest pierwszym, który na podstawie polskich i rosyjskich źródeł gruntownie zbadał i ocenił dwukierunkowe interakcje między polską i radziecką propagandą kulturalną. Książkę wypełniają fascynujące postaci, poczynając od artystów, pisarzy, dziennikarzy i naukowców, kończąc na funkcjonariuszach państwowych. Autor dostrzega podziały kulturowe, które ujawniają się od pierwszych chwil istnienia dywizji kościuszkowskiej, a które radzieccy funkcjonariusze polityczni próbowali niwelować mniej lub bardziej umiejętnie. Zauważa też ograniczenia i sprzeczności radzieckiego systemu, co pomaga zrozumieć, dlaczego imperium sowieckie w Europie Wschodniej upadło po pół wieku istnienia. Najbardziej jednak uderza to, że w rękach Stalina kultura potrafiła stać się jeszcze jednym narzędziem terroru. Książka Tupet i takt to rzetelny opis prób wykorzystywania tzw. „miękkiej siły” do budowy wschodnioeuropejskiego imperium.

Wiedza Babirackiego w tej dziedzinie jest imponująca; jego badania są wspaniałe; a książka znacząca, wypełnia ważną niszę.

Norman Naimark, Stanford University



Książka pokazuje, że Związek Radziecki nie wykorzystał swego potencjału dla zaszczepienia w polskich sercach i umysłach idei komunizmu.

Melissa Feinberg



Patryk Babiracki – pracuje na Wydziale Historii University of Texas at Arlington. W 2010 roku otrzymał stypendium im. Józefa Tischnera na Uniwersytecie w Wiedniu, prowadzi też badania w Centrum Badań Historii Współczesnej w Poczdamie. Zajmuje się przede wszystkim historią Związki Radzieckiego i całej Europy Wschodniej, szczególnie okresem zimnej wojny stosunkami polityczno-kulturalnymi w krajach bloku wschodniego. Ma polskie korzenie.

WAB
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2016-08-31

ISBN: 978-83-280-2644-5

Liczba stron: 480

WAB

Format: 142x202mm

Cena detaliczna: 49,99 zł

Rok wydania: 2016

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...