Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kat z "Listy Schindlera". Zbrodnie Amona Leopolda Götha

Johannes Sachslehner

Kat z "Listy Schindlera". Zbrodnie Amona Leopolda Götha

7.4

(149 ocen) wspólnie z

34,93

Wstrząsająca opowieść o Kacie z „Listy Schindlera”, oprawcy, który własnoręcznie zabił ponad 500 ludzi

Gdy widzisz Götha, widzisz śmierć.
Lista Schindlera

„Kto najpierw strzela, ma więcej z życia”. Takie zdanie zdobiło ścianę willi Amona Leopolda Götha i stało się mottem jego rządów w podkrakowskim obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Podczas dyktowania stenografowi listów i rozkazów, strzelał przez okno z myśliwskiego karabinu do pracujących przed barakami więźniów... 

Pochodzący z Wiednia Göth rozpoczął karierę w SS na początku 1940 roku. Trzy lata później za zasługi i postawę otrzymał komendanturę nowo powstającego obozu w Płaszowie. O jego metodach głośno było w Generalnym Gubernatorstwie już podczas akcji likwidacyjnej krakowskiego getta. Göth przyczynił się do śmierci blisko 10 000 osób, z których własnoręcznie zamordował ponad 500. Za te czyny wymierzono mu po wojnie najwyższy wymiar kary. 

Johannes Sachslehner opisał życie jednego z największych zbrodniarzy drugiej wojny światowej. Pałający sadystycznymi obsesjami, dokonujący bestialskich mordów Göth był uważany przez więźniów za ucieleśnienie zła. Kto raz spotkał Kata, ten już nigdy nie był w stanie wymazać go ze swojej pamięci.    

Znak
Zintegrowana

Data pierwszego wydania:
2010-06-14

ISBN: 978-83-240-1322-7

Opracowanie graficzne
Kuba Sowiński

Tytuł oryginalny: Der Tod ist ein Meister aus Wien. Leben und Taten des Amon Leopold Göth

Liczba stron: 376

Znak

Format: 158x225

Cena detaliczna: 49,90 zł

Tłumaczenie: Dariusz Salamon

Joahannes Sachslehner o swojej książce

W muzeum Fabryka Schindlera Joahannes Sachslehner opowiada o zbrodniach Leopolda Goetha

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...