Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Od zaufania do zaangażowania? Miesięcznik Znak, numer 668 (styczeń 2011)

Od zaufania do zaangażowania? Miesięcznik Znak, numer 668 (styczeń 2011)

19,99

 

Rozpoczynający się właśnie Europejski Rok Wolontariatu jest dobrą okazją, by przyjrzeć się bliżej kwestii zaangażowania w działania na rzecz innych. Kuba Wygnański wzywa do porzucenia konkurencji na rzecz kooperacji, twierdząc, że współpraca opłaca nam się bardziej. Michał Jasieński natomiast dowodzi, że to maksymalizacja własnych korzyści może stanowić podstawę budowania kapitału społecznego zaufania. Czy te postawy można połączyć? Co w ogóle wpływa na poziom zaufania do nas samych, do państwa, do naszej lokalnej społeczności? Na te pytania - poza Wygnańskim i Jasieńskim - próbują odpowiedzieć Stanisław Burdziej, Jean-Paul Aussems i wolontariusze, których poprosiliśmy o zabranie głosu we własnej sprawie.Rozpoczynający się 2011 rok będzie także czasem zmian w życiu publicznym - przed nami polska prezydencja w Unii Europejskiej, wybory parlamentarne i stałe pytania o miejsce Kościoła we wspólnocie politycznej. W tym miesiącu przyglądamy się ostatniemu tematowi, oddając głos Januszowi Poniewierskiemu, który kreśli mapę problemów, z jakimi przyjdzie się zmierzyć polskiemu Kościołowi A.D. 2011.Miejsce Polski w UE skłania też do postawienia pytania o kształt polskości w XXI wieku. Szczepan Twardoch na marginesie recenzji najnowszej książki Jarosława Marka Rymkiewicza próbuje taką dyskusję zainicjować. W numerze znajdą Państwo także fragmenty dzienników Jana Błońskiego, które już niebawem ukażą się nakładem Wydawnictwa Znak i które - naszym zdaniem - będą wydarzeniem literackim i kulturalnym pierwszej połowy roku.Zapraszamy do lektury!

Miesięcznik Znak
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 0044-488X

Miesięcznik Znak

Cena detaliczna: 20,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...