Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Miesięcznik Znak, numer 688 (wrzesień 2012)

Miesięcznik Znak, numer 688 (wrzesień 2012)

19,90

Zamów miesięcznik "Znak". Wysyłka gratis!

Temat miesiąca: Ludzka pamięć a historia. Źródło konfliktów?
Tadeusz Mazowiecki, Adam Daniel Rotfeld, Henryk Woźniakowski, Konstanty Gebert, Jörg Lüer, Abel A. Murcia Soriano Jarosław Hrycak, Dubravko Lovrenović, Neven Šimac o tym:
- jak pamięć o przeszłości różni się od historii z książek?
- jak długo te różnice będą źródłem konfliktów?
- czy szansą na pojednanie jest religia czy wielkie gesty polityków?  

We wrześniowym „Znaku” publikujemy pierwszą część zapisu konferencji „Konflikty pamięci i pojednanie w Europie. Znaczenie myśli Jana Pawła II”. 

Debaty: Indie - świat bez córek (Zdanowska, Vishvanathan)Postęp zachodzący szybciej niż zmiany w mentalności staje się dla kobiet dużym zagrożeniem. Bogaci i wykształceni rodzice w państwach Azji najczęściej pozbywają się córek przez aborcję selekcyjną. 

Idee: Przekłady Biblii (Gomola, Piela, Pieńkowski OP, Kot, Gorzkowski)W przeciwieństwie do Talmudu i Koranu Biblia to jedyna księga, która po przetłumaczeniu nie traci statusu świętej. Jak przekłady zmieniają Biblię? Skąd mamy pewność co Bóg miał na myśli? Jak ideologie wpływają na przekład? Teologowie vs filozofowie - o co się spierają? 

Kultura: Polityka na deskach teatru (Szpecht, Lupa, Augustynowicz, Głomb) Teatr i polityka rzadko żyją ze sobą w zgodzie. W zakończonym sezonie teatralnym oba żywioły starły się ze sobą w sposób bardziej bezpośredni aniżeli tylko epitetowy. Jak teatr poradził sobie z żądaniem komercjalizacji? A jak z żądaniem opowieści o człowieku i świecie?
         

Miesięcznik Znak
Oprawa miękka

ISBN: 0044-488X

Miesięcznik Znak

Cena detaliczna: 19,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...