Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

ZNAK 686-687 7-8/2012: Polska przeprasza za powieść

ZNAK 686-687 7-8/2012: Polska przeprasza za powieść

19,90

Temat miesiąca: Polska przeprasza za powieść

Skąd popularność literatury faktu? Dlaczego wolimy zagraniczne powieści? Dlaczego nie mamy polskiego Pamuka?

Ekskluzywna debata „Znaku” o polskiej powieści: Dukaj, Szostak, Dunin-Wąsowicz, Jarzębski, Nowacki, Czapliński, Brzezińska, Cetnarowski, Czechowska, Majkowski, Majmurek, Orbitowski oraz Twardoch. 

Debaty: Afryka - historia na żywo (Jagielski, Ochojska, Muszyński) RPA, Birma, Somalia. Teoretycznie niewiele je łączy, ale wszystkie zmagają się z tragiczną przeszłością, która do dziś wpływa na życie ich mieszkańców. Czy kiedyś będą mogły rozpocząć nowy rozdział? 

Spór o aborcję: Nawratek, Leder, Mazur 

Idee: Chrześcijaństwo to nie doktryna (ks. Draguła, Kłoczowski OP)Coraz częściej zapominamy, co to znaczy być chrześcijaninem. Czy dzisiaj prawda jest tylko zbiorem formuł przyjmowanych bez głębszego zrozumienia? Kiedy staje się żywa?

Dodatkowo: Amerykanie a koniec świata oraz fragmenty najtrudniejszej książki Kierkegaarda. Kultura: Korczak, Schulz, Stein - świadkowie tamtego świata Troje ludzi, których doświadczenia i działalność przebiegały w całkiem różnych obszarach rzeczywistości. A jednak wspólnota żydowskiego pochodzenia ostatecznie okazała się wspólnotą śmierci. W jej 70. rocznicę przypominamy ich wyjątkowe dzieło. (Bonowicz, Poniewierski, Madaliński)

Fragmenty tekstów dostępne są na www.miesiecznik.znak.com.pl
Dostawa gratis!        

Miesięcznik Znak
Oprawa miękka

ISBN: 0044-488X

Miesięcznik Znak

Cena detaliczna: 19,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...