Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

ZNAK 689 10/2012: Katolicy otwarci: Czy Kościół trzeba ratować?

ZNAK 689 10/2012: Katolicy otwarci: Czy Kościół trzeba ratować?

19,90

Kup miesięcznik "Znak" - wysyłka gratis

Temat miesiąca: Czy Kościół trzeba ratować?

W dyskusjach o Kościele w Polsce opisy rzeczywistych wyzwań mieszają się z medialnymi przerysowaniami tak często, że zasadne staje się pytanie: skąd wiesz, jaki jest Kościół? W październikowym „Znaku” osobistościom związanym z Kościołem zadajemy pytania:

Czy Kościół trzeba ratować?
Czy potrzebujemy kolejnych reform?
Co dziś przyciąga ludzi do Kościoła?

Odpowiadają m.in.: ks. Martin Henry, bp Grzegorz Ryś, Józefa Hennelowa, Wojciech Bonowicz, Tomasz Ponikło, Maria Poniewierska, Piotr Sikora, s. Barbara Chyrowicz, o. Wacław Oszajca.

Debaty: Kobiety i komunizm

O kobietach w powojennej Polsce przywykliśmy myśleć według schematów. Jesteśmy przekonani, że zmuszono je do pracy poza domem – siłą posadzono na traktorach. Innymi słowy, komunizm wygonił kobiety z domu do pracy i pozbawił je kobiecości. Czy rzeczywiście tak było? (Małgorzata Fidelis)

Ponadto: Chwin, Iwasiów, Karpowicz o powieści vs. non-fiction.

Idee: Nieświęta mistyka

Doświadczenie wykraczania poza siebie niegdyś nierozerwalnie związane z sacrum, dziś niekoniecznie musi przybierać formy przeżycia religijnego. Czy uczestnictwo w imprezie techno naśladuje znany w klasycznej duchowości wzorzec participation mystique? Rozmowa z Bartłomiejem Dobroczyńskim otwiera nowy cykl „Znaku” pt. „Lęki współczesności”.

Ponadto: Czy religia i Kościoły mogą sprzyjać pojednaniu między narodami? (bp Grzegorz Ryś, Paweł Śpiewak, Anna Wolf-Powęska)

Kultura: Prawda tekstu

Edytorstwo to powrót do korzeni humanistyki. Pierwszym etapem czytania jest przecież odpowiedź na pytanie o prawdę tekstu: czy dane słowo pochodziło od autora, czy ktoś dodał je później, a może zostało skażone błędami?

Ankieta o stanie polskiego edytorstwa: Łukasz Garbal, Maria Prussak, Piotr Kłoczowski, Zdzisław Kudelski, Grażyna Borkowska, Józef Fert, Jerzy Święch.

Miesięcznik Znak
Oprawa miękka

ISBN: 0044-488X

Miesięcznik Znak

Cena detaliczna: 19,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...