Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Katarzyna Wielka. Portret kobiety

Robert K. Massie

Katarzyna Wielka. Portret kobiety

8.0

(145 ocen) wspólnie z

41,93

Zajrzyj w duszę kobiety, której jedynym celem była władza

Bezwzględna despotka czy oświecona reformatorka? Perwersyjna kochanka czy szukająca miłości dziewczyna? Okrutna władczyni czy mądra imperatorowa? Caryca Katarzyna miała wiele twarzy.

Matka uczyniła jej dzieciństwo nieszczęśliwym. Patologiczny związek z infantylnym mężem sprawiał ból. Katarzyna przecierpiała wszystko, ponieważ miała przed sobą konkretny cel: chciała zostać cesarzową imperium. Osiągnęła potęgę, która pozwalała jej wynosić kochanków do rangi władców lub strącać ich z tronu, obsypywać złotem albo bezlitośnie pozbawiać życia. Podbijała i niszczyła narody, a jednocześnie była kochana przez filozofów.

Katarzyna Wielka. Portret kobiety to historia pełna intryg, tajemnic dworskiego życia i dylematów władzy. Robert K. Massie stworzył porywającą opowieść o jednej z najważniejszych kobiet w historii Polski i Europy. Ta książka to dowód, że historyczna prawda jest bardziej pasjonująca niż literacka fikcja!

Znak
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2012-10-15

ISBN: 978-83-240-2193-2

Opracowanie graficzne
Katarzyna Borkowska

Tytuł oryginalny: Catherine the Great. Portrait of a Woman

Liczba stron: 624

Znak

Format: 165x235

Cena detaliczna: 59,90 zł

Tłumaczenie: Marek Król

Łukasz Modelski zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Twój Styl”, autor bestsellerowych

Ta książka to popis błyskotliwego kojarzenia faktów, interpretacji znanych źródeł i mozolnego dla autora, ale fascynującego dla czytelnika, układania spójnego obrazu z tysięcy drobnych kawałków. O życiu imperatorowej najintymniej.

„Elle”

Co za kobieta!

„Newsweek”

W swojej książce Massie stworzył wyrazisty i porywający portret nie tylko rosyjskiej władczyni, ale także kobiety z krwi i kości.

O córce nieszczęśliwej matki i trudnych doświadczeniach

Kim dzisiaj byłaby Katarzyna Wielka

Dlaczego możemy nie lubić Katarzyny Wielkiej, Poniatowskim i kochankach, których nie mogło nie być i o tym, kto powinien przeczytać tę książkę

Ciekawostki historyczne

Dla Polaków caryca Katarzyna to władczyni, która najpierw osadziła na polskim tronie własnego kochanka, Stanisława Augusta Poniatowskiego, następnie odebrała na długie lata Rzeczpospolitej niepodległość. Niewielu jednak wie, skąd tak naprawdę wzięła się ta nieszablonowa postać. Zobacz więcej >>>

Ciekawostki historyczne

Od małej Zofii Fryderyki Augusty zu Anhalt-Zerbst-Dornburg nikt nie oczekiwał, że zostanie królową. Ona sama też nie mierzyła aż tak wysoko. Zależało jej przede wszystkim na wyrwaniu się spod kurateli despotycznej matki. To, że została rosyjską carycą i jedną z najpotężniejszych kobiet w historii było efektem całego szeregu zbiegów okoliczności oraz… niezwykłej determinacji jej matki, która ze swojej strony robiła wszystko, by pozbyć się latorośli („Niemka ze Szczecina na rosyjskim tronie. Jak Katarzyna Wielka została carycą?”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Romans ostatniego polskiego króla z rosyjską carycą nie jest sekretem. Tajemnicą nie jest też znaczenie tego romansu dla tronu w Polsce. Zajmujące jest jednak to, jak drugorzędny polski możnowładca trafił do łożnicy jednej z najpotężniejszych kobiet świata? („Jak Stanisław Poniatowski został kochankiem Katarzyny Wielkiej?”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Caryca Katarzyna przeszła do historii jako władczyni, która najpierw osadziła na polskim tronie własnego kochanka, a następnie odebrała Rzeczpospolitej niepodległość. Skąd jednak wzięła się ta nietuzinkowa kobieta? Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...