Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

ZNAK 691 12/2012: Czy wierzymy w koniec świata?

ZNAK 691 12/2012: Czy wierzymy w koniec świata?

19,90

Zamów miesięcznik - wysyłka gratis

Różne wizje końca stały się tak stałym i powtarzalnym elementem naszej kultury, że trudno wierzyć w ich ostateczność, wziąć je dosłownie, bez cudzysłowu. Szczególnie dziś – w widmowym świecie trwającym po końcu historii. A jeśli wszystko jeszcze przed nami, to której z obecnych w chrześcijaństwie wizji końca świata zawierzyć? Wokół której budować naszą duchowość?

Debaty: Kryzys Europy (Timothy Garton Ash)

Czy przestaliśmy wierzyć w Europę? Zapomnieliśmy, po co stworzyliśmy Unię? Wiele na to wskazuje. Brak nam już sił potrzebnych do tego, by natchnąć projekt europejski nową energią. Co dalej? Nie wiemy. Spójrzmy jednak w przeszłość i postarajmy się zrozumieć, do czego Unia była nam potrzebna, kiedy dopiero powstawała.

Ponadto: Wiara społecznie zaangażowana (Wygnański, Sadłoń)

Grudzień i Boże Narodzenie to okazja, żeby zastanowić się jeszcze raz, co to znaczy, że Bóg przychodzi w człowieku bezbronnym, potrzebującym opieki, w dziecku. Łatwo niestety przy tym popaść w pułapkę jednorazowej dobroczynności. Jakiego zaangażowania ludzi wierzących potrzeba dziś w naszym społeczeństwie?

Idee: Teatralny rząd dusz (Kornaś, Kosiński, Szydłowski)

Opinie na temat kryzysu wiary powtarzane są nader często i łatwo można przejść nad nimi do porządku dziennego. Jaki ma to wpływ na kształt i kierunek teatralnego dyskursu, a jaki na możliwości budowania poczucia wspólnotowości? Czy głosy jawnie i głęboko religijne są w teatrze spychane na margines? Czy podobny proces ma miejsce także w innych sferach życia publicznego?
w Kościele? Jak duży jest kościelny trzeci sektor i ilu osobom pomaga?
Kultura: Stulecie urodzin Jerzego Turowicza (Poniewierski, Mateja, Bereś)

„Turowicz na wszystkim się zna, na wszystkie imprezy chodzi, także na muzyczne, wszystko czyta. A ile on w kościele czasu traci!” Z okazji 100. rocznicy urodzin Jerzego Turowicza teksty o różnych obliczach naczelnego „Tygodnika Powszechnego”.

Miesięcznik Znak
Oprawa miękka

ISBN: 0044-488X

Miesięcznik Znak

Cena detaliczna: 19,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...