Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Oddziały i akcje Kedywu Okręgu Warszawskiego poza Warszawą Dokumenty z lat 1943-1944

Hanna Rybicka

Oddziały i akcje Kedywu Okręgu Warszawskiego poza Warszawą Dokumenty z lat 1943-1944

10.0

(1 ocena) wspólnie z

29,00

 

Tom Oddziały i akcje Kedywu Okręgu Warszawskiego poza Warszawą zamyka cykl edycji dokumentów pochodzących z archiwum komendanta Kedywu Okręgu AK Warszawa, Józefa Rybickiego. Dotychczas ukazało się dwanaście źródłowych pozycji opracowanych przez Hannę Rybicką. Historycy dziejów najnowszych i wszyscy, którzy interesują się historią Armii Krajowej otrzymali niezwykle cenną serię, która obnażając nasz stan niewiedzy o historii Kedywu, pokazuje, jak wielkie znaczenie dla badań naukowych ma publikacja źródeł.
Oddziały i akcje Kedywu Okręgu Warszawskiego poza Warszawą to historia działań oddziałów warszawskich w terenie podmiejskim oraz oddziałów Kedywu z terenów podwarszawskich, pokazana przez pryzmat oryginalnych
dokumentów, które w dużej części publikowane są po raz pierwszy. Ten niewielki tom źródeł dowodzi, jak wiele działań Kedywu Okręgu Warszawa zostało pominiętych w dotychczasowej historiografii i jak obraz walki żołnierzy
AK jest ciągle niepełny.
Historia Kedywu, ujęta w ramy suchego języka sprawozdań i rozkazów, jest lekturą niezwykłą. Ukazuje, bez wielkich słów, bezmiar bohaterstwa i ofiar żołnierzy dywersji Armii Krajowej. Ujawnia nieznane lub zapomniane fakty, które muszą budzić podziw dla siły wewnętrznej żołnierzy podziemia, z których słusznie jesteśmy dumni, a których nazwiska jakże często zostały zapomniane.

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-235-0978-3

Liczba stron: 168

Format: 16.5x24.0cm

Cena detaliczna: 29,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...