Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Logiczna struktura świata

Rudolf Carnap

Logiczna struktura świata

59,00

 

Logiczna struktura świata jest pierwszą dużą pracą Carnapa. To klasyczne dzieło należy do ścisłego kanonu lektur filozoficznych. Autor, redukując pojęciowy aparat nauki, ujednolicając terminologię i zakładając czysty język nowoczesnej logiki, podejmuje próbę wyprowadzenia logicznej konstrukcji świata. Podstawowymi jej elementami są bezpośrednie dane, a określenia owych prostych jakości zmysłowych dają fundament całej terminologii naukowej. Uderzającymi cechami dzieła są ścisłość, z jaką Carnap rozwija swoją koncepcję, oraz jego antymetafizyczny charater. W późniejszych latach Carnap odszedł od fenomenalizmu w stronę radykalnego fizykalizmu, zgodnie z tendencją całego Koła Wiedeńskiego, lecz to właśnie ta książka wywarła szczególny wpływ na współczesnych filozofów poznania, języka i nauki. Najciekawszym kontynuatorem i oponentem Carnapa jest dziś Nelson Goodman, którego praca Struktura zjawiska (wydana przez WN PWN w roku 2009) polemizuje bezpośrednio z koncepcjami zawartymi w Logicznej strukturze świata.

Rudolf Carnap (1891–1970) – niemiecki filozof i logik z obywatelstwem amerykańskim, związany z uniwersytetami w Pradze i Chicago. Jego filozoficzne koncepcje kształtowały się pod wpływem filozofii Kanta oraz Fregego, Russela i Wittgensteina. Inspirowały go też odkrycia w ramach nauk ścisłych, zwłaszcza fizyki i matematyki, gdzie szczególnie interesowały go zagadnienia prawdopodobieństwa, czasu i przestrzeni. Przedstawiciel Koła Wiedeńskiego, przekonany, że celem filozofii powinna być logiczna analiza języka nauki, w żadnym wypadku metafizyka, rodząca, jego zdaniem, pseudo-problemy. W Polsce ukazała się jego Logiczna składnia języka oraz wybór Filozofia jako analiza języka nauki. Najsłynniejszym dziełem Carnapa jest jednak Logiczna struktura świata, próba ujęcia całościowego.

Wydawnictwo Naukowe PWN
Oprawa twarda z obwolutą

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-011-6757-8

Tytuł oryginalny: Der Logischer Aufbau der Welt.

Liczba stron: 418

Format: 13.0x19.0cm

Cena detaliczna: 59,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...