Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

ZNAK 693 2/2013: Narkotyki: protezy duszy

ZNAK 693 2/2013: Narkotyki: protezy duszy

19,90

Kup miesięcznik "Znak" - wysyłka gratis

Temat miesiąca: Narkotyki - protezy duszy (Vetualni, Dobroczyński,
Krajewski)

Kiedyś narkotyki służyły budowaniu życia społecznego, dziś są dla niego jednym z największych zagrożeń. Z substancji chronionych silnym religijnym tabu, stały się używką mas, produkowaną i rozpowszechnianą na wielką skalę, pomimo swej nielegalności. I tak, jak niegdyś zażywane w ramach świętych rytuałów, otwierały duszę na zmagania z nią samą, tak dziś coraz częściej wypełniają pustkę po niej.

Debaty: Dialog izraelski (Grossman, Keret)

Czy armia może być moralna? Dlaczego Żydzi powinni znać arabski? Co symbolizuje pomarańczowa koszula Etgara Kereta? Dlaczego protesty socjalne uchodzą w Izraelu za niestosowne?O izraelskich tematach tabu, zagrożeniu ze strony Iranu, specyfice ruchu Oburzonych w Izraelu oraz obowiązkach i powinnościach pisarzy opowiadają Etgar Keret i Dawid Grossman.

Idee: Uniwersytety i religia (Sommerville)

Bieżące dyskusje o świeckości i religii rzadko kiedy wykraczają poza rytualne spory o symbole lub akademickie dysputy o rodzajach sekularyzacji. Bez wątpienia kwestia obecności krzyża lub innych symboli religijnych w przestrzeni publicznej ma swoją wagę. W debatach o sekularyzacji natomiast nieraz zapomina się o codziennym, zdroworozsądkowym, powiedzielibyśmy, wymiarze świeckości i religii, kładąc nacisk przede wszystkim na abstrakcyjne rozważania filozoficzne.

Kultura: W stronę sztuki (Arno, Sobolewska)

„Chcę żyć wolnie i jak mi się podoba” – pisała Alina Szapocznikow do swojego przyszłego męża Ryszarda Stanisławskiego. Podobny pogląd na życie doprowadził Susan Sontag do wniosku, który odnotowała w swoim dzienniku: „Za wolność płaci się szczęściem”. Na ile prywatne zapiski przybliżają drogę twórczą tych wyjątkowych kobiet?

Miesięcznik Znak
Oprawa miękka

ISBN: ISSN 0044-488X

Liczba stron: 128

Miesięcznik Znak

Cena detaliczna: 19,90 zł

narkotyki

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...