Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Krótka historia niczego Kryminał filozoficzny

Holt Jim

Krótka historia niczego Kryminał filozoficzny

7.0

(37 ocen) wspólnie z

44,90

 

Czy da się rozwikłać zagadkę istnienia?
Pośród wszystkich tajemnic, z jakimi mierzyła się ludzkość, najbardziej nieprzenikniona pozostaje tajemnica istnienia. Dlaczego w ogóle istnieje wszechświat i dlaczego jesteśmy jego częścią? Dlaczego istnieje raczej „coś” niż „nic”? Autor wciela się w rolę prywatnego detektywa, odkrywając nowe, często zaskakujące poglądy dotyczące tajemnicy istnienia. Swoje poszukiwania rozpoczyna się od głównych podejrzanych: Boga i Wielkiego Wybuchu. Ale w miarę jak przesłuchuje znamienitą i dość barwną grupę świadków – w tym laureata Nagrody Nobla z fizyki Stevena Weinberga, teologa Richarda Swinburne’a, matematyka Rogera Penrose’a, a nawet powieściopisarza Johna Updike’a – lista podejrzanych zaczyna się wydłużać. Opisując swe nierzadko zabawne spotkania z ekscentrycznymi myślicielami, doskonale wyjaśnia kluczowe pojęcia ważne dla dochodzenia w sprawie zagadki istnienia: czas, nieskończoność, świadomość, multiświat, metafizyczna natura Boga oraz możliwość istnienia absolutnej nicości.
Zabawne połączenie fizyki i teologii, filozofii i matematyki, a także książki reporterskiej i podróżniczej, które rzuca nowe światło na dyskusję pomiędzy naukowymi racjonalistami a religijnymi wyznawcami na temat pochodzenia kosmosu oraz nas samych.
Jedna z 10 najlepszych książek roku 2012 według „New York Timesa”

Jim Holt to wieloletni współpracownik „New Yorkera”, w którym pisał między innymi o teorii strun, czasie, nieskończoności, liczbach i prawdzie.

Dom Wydawniczy PWN
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-770-5413-0

Liczba stron: 375

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 44,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...